Древните египтяни може и да са известни със своите красиви и сложни гробници, но също така са погребвали мъртъвците си в керамични делви, подтикнати от вярата си в задгробния живот.
Всъщност това е една от най-разпространените погребални практики сред древните култури, но учените все още не са сигурни защо точно погребения в делви.
Проучване, публикувано в списание "Antiquity", поставя тези теории под въпрос. Авторите -Роника Пауър и Ян Тристан от университета "Макуери" в Сидни разглеждат подробно детайлите около погребения в делва от 46 различни места край бреговете на Нил. Всички те датират от 3 300 г. пр. Хр. до 1 650 г. пр. Хр. Откритията на Пауър и Тристан загатват, че погребенията в делви могат да имат много по-символично и сложно значение за древноегипетската култура от общото мнение.
Най-любопитната хипотеза на учените е, че е възможно делвите да не са възприемани като предмети, а като подобия на майчина утроба. Според тази теория, съдовете са били от голямо символично значение за древните египтяни - широките делви са загатвали за голяма плодовитост.