Ново голямо откритие в Созопол - керамична пещ от втората половина на V в. преди Христа, каквато не е разкривана досега по нашите земи, намериха наши и френски археолози. Пещта се намира зад Южната крепостна стена, на метри от средновековния некропол до църквата "Св. Св. Кирил и Методий" в Созопол, съобщи БНТ 1.
Откритието е направено от българо-френски екип от археолози. Гостите са от Центъра за археология от Университета в Марсилия.
Димитър Недев - директор на Археологически музей - Созопол: - Няколко пещи са открити в града от 4-ти до началото на 3-ти век пр. Хр., това е първата в Тракия от толкова ранен период и толкова добре запазена.
Александър Барализ - археолог от Марсилия: - Но нищо не е още сигурно, затова това откритие е много важно за нас, за да се разбере какво са направили тук гърците през античността.
Френският археолог каза, че не е за пръв път тук, но сега е изключително впечатлен от богатството на различни епохи в структурата на древна Аполония.
Александър Барализ: - Имаме от 5-ти век, от 4-ти век преди Христос и също от Византийската епоха. Въпросът е да видим кога е започнала продукцията на керамика в Аполония.
Проф. Мери Ковачева - БАН: - Ние искаме да потвърдим това с архео-магнитния метод за датиране, който вече е развит в Бьлгария.
Първите анализи на глината вече са готови. Археолозите предполагат, че намерените керамични съдове ще докажат, че Созопол в древността е бил център на грънчарството по тези земи.
Снимка: Sozopol.org
Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.