Отидете към основна версия

3 895 0

Златното съкровище от Свещари пристигна в София

  • златно-
  • съкровище-
  • свещари
Снимка: БГНЕС

Златно съкровище, открито вчера от археолога Диана Гергова и нейния екип в най-голямата могила в некрополния комплекс в с. Свещари, днес отпътува за София под засилена полицейска охрана. То бе донесено в столицата лично от проф. Гергова и ще бъде предадено на Националния историченски музей.

Уникалната находка включва начелник с изкусно изработена конска глава, в чиято основа има глава на лъв, диадема, 4-5 златни гривни, апликации към конска сбруя, множество апликации с женска глава на богиня, мъниста... Първоначално откритите в дървено ковчеже златни артефакти са с тегло около 1,8 кг, но проучванията продължават. Подобна находка на територията на България досега не е имало, отбеляза проф. Гергова.

Предполага се, че скъпоценностите са принадлежали на гетски владетел, живял по тези земи в края на IV и началото на III век пр. Хр. Вероятно става дума за погребението на гетския владетел Котела, известен в историята и като тъст на Филип II Македонски, след като му дава своята дъщеря за съпруга.

Откритието било съпроводено с почти мистично преживяване, сподели Диана Гергова пред БНТ: „Когато започнахме да вадим предметите от ямата, запазена от отпечатъка от ковчежето, се оказа, че вътре има змия... Змията пазеше златото и го бе запазила очевидно за нас..."

Смята се, че могилата в Свещари, наричана още Омуртагова могила, е на мястото на религиозната и политическа столица на гетите.

Диана Гергова очаква находката да провокира Министерството на културата да отпусне най-после средства за пълното проучване на този знаков тракийски паметник, който е част от археологическия резерват "Сборяново" с последния български паметник в списъка на ЮНЕСКО - тракийската гробница в Свещари.

Днес министърът на културата Вежди Рашидов одобри отпускането на допълнителни средства на обща стойност 267 хил. лв. за защитни покрития и аварийни консервационно-реставрационни работи по 10 знакови обекта, свързани с историята на страната ни, съобщи пресцентърът на Министерството на културата. Те са Античен културно-комуникационен комплекс "Сердика", историческият хълм Трапезица, църквата "Св. Димитър" в Арбанаси, средновековната църква в с. Таваличево, община Кюстендил, археологическият резерват "Сборяново" - могила 21, която е съвсем близо до мястото, където екипът на проф. Диана Гергова намери съкровището, средновековният град "Червен" в област Русе, археологическият резерват Никополис ад Иструм, Тракийски дом - с. Княжево, община Тополовград, църквата "Св. Вмчк. Димитрий" - Мъглиж, манастирът "Св. Св. ап. Петър и Павел" - община Лясковец.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини