Днес в град Дупница беше открита Художествена галерия със своя собствена колекция - творби с висока художествена и музейна стойност. Този дълго чакан културен център отвори врати и посрещна своите гости, благодарение на кмета на град Дупница- инж. Методи Чимев, директора на Исторически музей Дупница - Анелия Геренска, президента на “Ротари клуб Дупница” - Николай Златарски, както и на техните съмишленици.
Куратор на Галерията е Николай Ущавалийски - заместник-директор на Националната галерия. “В концепцията на експозицията се опитах да следвам два основни принципа. От една страна това са авторите по един или друг начин свързани с град Дупница или неговия регион, а от друга художниците от национално значение, чието присъствие е чест за всяка галерия”, сподели той. В галерията са изложени произведения на Патрики Сандев, Георги Лазов, Димитър Топлийски и други, с пейзажи и фигурални композиции тясно свързани с природата, традициите и архитектурата на Дупница. В галерията намира място и ранна картина от Александър Мутафов - един от родоначалниците на пейзажния жанр в българското изкуство.
Акцентът в Художествената галерия беше “Дупнишката шевица” - уникален артефакт, който с много желание и сили стана част от експонатите в културния център.
Дупнишката шевица е призната за едно от върховните постижения в българското народно везбено изкуство. Тя е един уникален идентификационен код за дупничани, с който те се гордеят и имат за цел да съхранят и пренесат във времето. Изкристализирала и сътворена в един малък район в полите на Рила, Дупнишката везбена орнаментика се отличава със свой ярък специфичен стил и особености на художествения “език” и образност. Тя е една от малкото шевици, изпълнявани по предварително нанесена рисунка, а това я прави уникална. Орнаменталната ѝ схема и образност разкриват съхранени древни митологични представи за устройството на света и кръговрата на живота, вплетени във везмото чрез Световното дърво, древни символи като свастика, кръста, соларни знаци и звезди, меандри и спирали.
“Всичко това ме кара да мисля, че Дупнишката везба е едно от върховните постижения на българското народно шевично творчество, на българското народно изкуство. Тя ни дава възможност да се докоснем до светоусещането и душевността на дупничанката, до чувството ѝ за красота. Изтънченият стил на Дупнишката везба я прави безпогрешно разпознаваема не само в България, но и на Балканите и по целия свят” - споделя доц. д-р Светлана Ракшиева ( ИЕФЕМ-БАН)
В Историческия музей в град Дупница бяха съхранени само три оригинала на части от ръкав и две ошвици (нагръдници), а точно това провокира екипа на музея, общината и основателите на “Ротари клуб-Дупница” да тръгнат по следите на историята и да ни направят свидетели на този изключително ценен артефакт за нашата история.
Душнишката шевица е била обявена за продажба в интернет, а цената ѝ е твърде висока, непосилна за възможностите на музея и общината в град Дупница. Директорът на Историческия музей - Анелия Геренска разказа за трудностите, през които е трябвало да премине тя и всички съмишленици на инициативата. Тя изказа сърдечни благодарности на Николай Златарски, президент на “Рорари клуб Дупница” , без чиято помощ артефактът днес нямаше да бъда най-емблематичната творба в Художествената Галерия.
Г-н Златарски и екипа му взеха присърце каузата и създадоха кампания “СПАСИ, ОПАЗИ, СЪХРАНИ АРТЕФАКТ”, която има една основна цел и тя е да се събере сумата за откупуване на Дупнишката шевица и да запази културното наследство на региона и страна.
“С времето се убедих в едно, с напредване на годините списък с желаните подаръци става все по-малък, но пък осъзнаваме стойността на нещата, които не можем да си купим с пари, едно от тези неща е този артефакт. Наслаждавайте му се, той е безценен, защото олицетворява нашия род и носи послания - за здраве, любов и благоденствие. Благодаря на всички, които се включиха в кампанията и ни подкрепиха.”, с тези думи Николай Златарски завърши представянето на Дупнишката шевица.
Пред ФАКТИ, гостите, дошли да се потопят в света на изкуството, споделиха, че са горди с труда на инициаторите на кампанията и им благодарят, че се борят да запазят културното наследство на региона.