Всички знаят за Фройд, но никой не го чете. Това обясни пред БНР д-р Давид Йерохам, психиатър и психотерапевт. На пазара вече е новата му книга „Зигмунд Фройд: Сценично и преживелищно“
"Цитира се, разказват се истории за него, но се пренебрегват много от текстовете му, в които по-добре го разбираме. Това не са толкова теоретичните му текстове. Фройд е тънък наблюдател и много чувствителен слушател на пациентите си. Не бива да гледаме на него като на теоретик".
Диктаторите не харесват Фройд, обясни д-р Йерохам.
"Нацистите изгарят неговите книги. Комунистите твърдят, че е буржоазен учен".
Фройд казва, че не трябва да изпадаме в заблуда, че човекът е идеален, обясни д-р Давид Йерохам.
"В него има и тъмни страсти. Трябва да ги познаваме, за да може да ги управляваме и да общуваме помежду си. Емоционалният ни живот трябва да се осмисля. Изграждането на психична структура ни позволява да възприемаме света по-реалистично и да развиваме своето познание".
Д-р Йерохам призна, че трудно е стигнал до Фройд. Той практикува професията от почти 50 години. В един момент е достигнал до разбирането, че трябва да се лекува не само физическата болка, а и психическото страдание.
"Трябва да намериш общ език с пациента".
Светът навлиза в една нова динамика и му е нужен нов Фройд и нова психоанализа, убеден е д-р Йерохам. За него психоаналитичният процес е сценичен процес.