Отидете към основна версия

3 460 0

Иво Сиромахов влиза през парадния вход в Сатирата

  • "операцията"-
  • иво сиромахов-
  • борис панкин-
  • сатиричния театър-
  • мариан бачев-
  • орлин горанов
Весело-страшната операционна на Сатирата; на другата снимка - неузнаваемият Орлин Горанов.

Иво Сиромахов влиза през парадния вход в Сатиричния театър като автор на пиесата „Операцията“, която, под режисурата на Борис Панкин, ще има премиера на 17 ноември (другата неделя).

В спектакъла участват актьорите Мариан Бачев, Тони Минасян, Жанет Иванова, Добрина Гецова, подкрепени от певеца Орлин Горанов, който, както впрочем всички останали, е неузнаваем под пластичния грим на маестро Димитър Коклин.

Червена точка! В спектакъла има отделни сцени с груб език, с натуралистично и еротично съдържание. Не се препоръчва за лица под 16-годишна възраст!

„Една вечер, преди няколко години, получих силни болки в корема и се наложи да бъда приет в болница. Диагнозата беше остро възпаление на апендикса и докато разбера какво става, вече ме бутаха легнал върху количка към операционната.

Всеки човек се страхува от операции, но моите страхове вземат чудовищни размери. Веднага си представих как Смъртта дебне с косата зад вратата на операционната и как само след няколко часа ще бъда мъртъв и ще се пържа в най-страшния казан на ада заради греховете си, които са несъмнени.

Мислех си и че съм пропуснал да си взема последно „сбогом” с близките си. Ще си отида ей така, без едно „чао” да съм им казал.

Някак невъзпитано е.

Докато прожектирах в главата си страховитите картини на наближаващата неизбежна Смърт, се заслушах в разговорите на лекарите и сестрите. Говореха си за обичайните, всекидневни неща – какъв мач щяло да има довечера, какъв филм били гледали снощи, къде били вечеряли.

Бях потресен!

Аз тука умирам, разбираш ли, а те си говорят за мачове и манджи. Какво коравосърдечие! Каква безчувственост!

Изобщо не си давах сметка, че такива операции като моята, за тях са детска игра.
Както и да е, операцията мина леко и неусетно.

Когато се събудих след упойката, ужасът ме беше напуснал и всичко ми изглеждаше смешно. Чувството ми за хумор се бе върнало.

Тогава си помислих, че би било интересно да опиша това разминаване между страховете на пациента и невъзмутимостта на лекарите.
Така се появи пиесата „Операцията”.

Иво Сиромахов

Иво Сиромахов е роден на 29 декември 1971 г. в София.
Завършил е театрална режисура в НАТФИЗ.
Сценарист е в “Шоуто на Слави”.

Автор е на книгите: „Една нощ в гробищата”, “Дневници и нощници”, „Оптимистична теория за българския секс”, “Няма смисъл”, “Няма Значениe” “Очила”, “Уважаеми зрители”и на пиесите “Българско криминале”, “Сводници”, “Клюки”, “Свалячи”, “Любовни истории” и “Операцията”.


Всички сме пациенти!

“Сестра, запазете това – ще ни потрябва при аутопсията”.
Черен хумор от операционната.

“Операцията” е черна комедия. Много черна. С други думи – българска черна комедия. В този вид комедия и сатира, теми и случки, които се смятат за табу, се представят по саркастичен или хумористичен начин, но без да губят своята сериозност. Блестящият Иво Сиромахов е вдъхновен от възможността чрез усещането за развлечение и забава да провокира чувство на дискомфорт и най-главното: порив на сериозни мисли.

Сюжетът на „Операцията” е „медицински” и разкрива какво се случва по време на една редова операция в родна болница. Ситуация, в която неминуемо попадаме всички ние – пряко или чрез наши близки. Така преживяваме целия абсурд на мутанта, наречен „здравна система”. Защото всички сме пациенти.
Да, смеейки се, ние се разделяме с миналото. Смея да мечтая, че, смеейки се с „Операцията”, ще пожелаем да се разделим с настоящето си! И бъдете здрави, моля ви се...“

 

Режисьорът

Борис Панкин е роден на 16 юли 1961 г. в София.
Завършва театрална режисура при проф. Гриша Островски в НАТФИЗ „Кр. Сарафов”. Специализира в Академия „Ернст Буш” в Берлин и в Националната театрална академия „Силвио Д’Амико” в Рим.
Има над 70 постановки в 17 български театри, в БНР и в Канада, където работи и като сценичен мениджър.

Сред постановките му са „Рейс” и „Сако от велур” от Ст. Стратиев „Тайното евангелие на Йоан” от Ст. Цанев, „Полковникът-птица” от Хр. Бойчев, „Тишина, моля!” от М. Фрейн, „Балтиморски валс” от П. Вогъл и мюзикълите „Коса”, „Ах, този джаз!”, „Любовни булеварди”, „Оркестър без име” (по сценария на едноименния филм).
В момента е артистичен директор на Американския колеж в София и ръководи програмата по английска драма и мюзикъл.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини