Религиите по принцип, колкото и да разчитат на мистиката, са много близо до природата. Това каза в интервю за БНТ литературният историк и критик, преводач, дипломат и общественик проф. Кирил Топалов, цитиран от novini.bg.
"Какво свързва Възкресението на Христос с пролетта? Ами, възкресението на природата, на живота. Неслучайно тези празници са поставени така. Пролетта е най-хубавият сезон, той вдъхва надежда", добави той.
По думите му в началото на всички български начала: духовни и политически, стои делото на Кирил и Методий. Създаването на азбуката Топалов определи като "тежко и много важно духовно и политическо дело". Затова и според него, денят на честването на делото им - 24 май. е по-подходящ да бъде определен като български национален празник.
"Чрез вярата и духовността делото на Кирил и Методий изиграва политическа роля за стабилзиране на българската държава", посочи професорът, като изрази съмнения, че българските политици истински виждат големия мащаб и смисъл на делото на Светите братя.
Проф. Топалов призова да помним, че българският народ не е безличен, въпреки че по думите му се "опитват да ни превърнат в такъв".