Отидете към основна версия

2 241 14

Смъртните присъди, издадени от Иван Вазов

  • иван вазов-
  • годишнина от смъртта-
  • българска литература-
  • смъртни присъди

За година и половина той успява да издаде две смъртни присъди

Интернет снимка

Днес се навършват 103 години от смъртта на големия български писател Иван Вазов. Спечелил си още приживе прозвището "патриарх на българската литература", но в неговата биография има една изненадваща история.

Баща му Минчо Вазов, средно заможен търговец, настоява синът да наследи занаята му, но бъдещият поет отрано е увлечен от литературата. Изучава руски, френски, а по-късно - румънски и немски език, пише стихове, пребивава сред българската емиграция в Румъния, където се среща с Христо Ботев и други революционери. По време на Руско-турската война (1877-1878 г.) е писар в Свищов при губернатора Найден Геров.

След Освобождението е назначен за председател на Окръжния съд в Берковица - от март 1879 до 18 септември 1880 г.

За година и половина той успява да издаде две смъртни присъди.

Първата е срещу подпалвача на Чипровския манастир "Св. Иван Рилски". Той обаче избягва въжето - хваща го амнистия.

Вторият осъден на смърт "съгласно с духа на чл. 170 от Отоманский наказателен законник" обаче е екзекутиран най-безмилостно край берковската река. Това е кучето на Михал Първанов, разкъсало и тежко изпохапало ярета и агнета от чуждо стадо.

Кучето на Михал пазел пчелина му в село Костенци. За кошерите и кучето се грижел Георги. Вместо да пази меда от мечки, кучето се вмъкнало в стадото на Еленко и убило 7 ярета и 8 агнета. Други 4 били тежко ранени. Покъртен от трагедията, Еленко се явява пред съда. Председателят Вазов носи бляскава униформа на Темида – черен редингот със златни еполети и лъскави копчета. На левия хълбок е препасал шпага, разкрива "Труд", предава vesti.bg.

Поетът изслушва тъжителя и образува углавно дело №123/1880 г. срещу кучето убиец. Вазов командирова подчинения си Герасим Истатиев да огледа мястото на престъплението. След инспекцията Герасим докладва пред съда:

Според изпита, който направих от околните овчари и от пчелинджията на Михал Първанов, узнах, че действително кучето на Михал Първанов, което стои на пчелина му, е изяло на Еленко Атанасов 7 ярета и 8 агнета и 4 останали още живи, но ще умрат и те понеже кучето ги е давило, и самичкий пчелинджия каза, че това куче и по-предишний ден изяло една овца.“

През 1896 г. дипломираният юрист Алеко Константинов попада на делото и задава няколко съвсем законни питания към Вазовата присъда: "Как е била връчена призовката на кучето, защо не са разпитани в качество на свидетели потърпевшите ярета, които са останали живи - може би щеше да се установи, че кучето не е действало предумишлено, сиреч с предварително изработен план, а под влияние на раздражение и в такъв случай нямаше да се накаже съгласно с духа на чл. 170, а щеше да бъде осъдено на 15-годишен затвор в окови, с лишение от граждански и политически права..."

Поставете оценка:
Оценка 4 от 23 гласа.

Свързани новини