„Дълбоко травмирана е, след като е разбрала какво е станало. Тази жена изживява истинска криза, буквално е съсипана. Непрекъснато плаче, не може да формира изречение, разкъсва се говорът ѝ. Тя няма спомен да го е направила”. Това заяви в предаването „Здравей, България” Владислав Анев - адвокат на акушерката Емилия Ковачева.
40-годишната Ковачева беше заснета да удря бебе в родилното на болница „Софиямед”. Детето в момента е в болница „Токуда” с множество наранявания.
Според адвокат Анев акушерката не помни какво е станало, а това му пречи да изгради защитна теза. Той отхвърли информацията, Емилия Ковачева да е дала пълни самопризнания за случилото се.
„Каза ми, че няма пълен спомен за това как е протекла нейната нощна смяна. Мога да си го обясня с много тежка преумора. Явно системно е работила повече отколкото е възможно”, заяви адвокат Анев.
Оказва се, че Емилия Ковачева е работила едновременно по трудов и граждански договор.
Адвокат Владислав Анев заяви, че Ковачева е знаела, че има камера в отделението.
„Разследването работи само по една версия. Това е форма на манипулация. Има някаква алогичност в цялото нещо. Кадрите показват ударите от 1:30 часа до 3:30 часа през нощта. А хематомът се появява много, много часове по-късно”, коментира адвокат Анев. „Ако последният удар е нанесен в 3:30 часа и с него е причинено счупване на черепа, този хематом би следвало да излезе до половин час максимум и той да е видим. Логиката показва, че тази версия не издържа”.
Според него ако Ковачева е счупила главичката на детето в 3:30 часа, при прегледа в 7:00 часа това е щяло да се види.
„Това дете е било под особен надзор. Правени са му изследвания, кръвопреливане, минават часове. Чак до края на следобедните часове не е забелязан този хематом”, заяви адвокатът.
Той смята, че следствието трябва да вземе записи от всички камери в болницата, а не само от една.
„Липсва установяване какво е правено с това бебе от момента, в който постъпва на работа Емилия до пренасянето му в „Токуда””, заяви адвокатът.
„Катастрофално се стопява броят на акушерите”, коментира по Нова телевизия бившият министър на здравеопазването и акушер-гинеколог д-р Стефан Константинов.
„През 1980 година в страната са работили 7897 акушерки, през 2013 година акушерките вече са само 3276. През 1980 година лекарите в тази сфера са били 21 796, а към настоящия момент те са 28 937”, съобщи той.
Многото болници нямат и достатъчно персонал. В случая с акушерката тя е работила повече от регламентираното. 24 часа на работа за човек на 40 години е убийствено. Кодексът на труда го забранява, каза още той.
Заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков е бил в миналото директор на „Софиямед”, съобщи Стефан Константинов.
„Към момента, когато се даваше разрешение знам кой беше собственик на болница и кой стана първия директор. Тогава собственик на болницата беше д-р Михаил Тиков, който го познавам от лекарския съюз. Първият директор на болницата беше д-р Михаил Зортев, който беше мой заместник-министър”, заяви той.
„Според проучване 30% от медицинските сестри в България страдат от изключителна висока степен на burnout (синдрома на професионалното изпепеляване)”, подчерта д-р Константинов.
„ Този синдром е описан още през 40-те години. Оказва се, че продължителността на работа увеличава вероятността такъв синдром да се развие”, добави той.
„Голяма част от акушерките са превърнати в писари, които пишат документацията на НЗОК. Аз като лекар, колкото и да съм натоварен, когато се роди едно дете, това ми дава някакъв емоционален заряд, докато много от акушерките дори и това не могат да изпитат. Ниски са им заплатите, условията на работа не винаги са добри, взимат продължителни смени, това хронично ги изтощава”, заяви д-р Константинов.
„В определени моменти и аз съм се хващал, че не се държа достатъчно приятелски с пациентите поради някаква причина”, призна той.
„През 2011 година в една болница имаше протест, защото директорът беше сложил камери. Този директор беше Дечо Дечев. Тогава аз отидох и им казах, че това решение е правилно. В крайна сметка този директор сега си отива, при положение, че това е една от малкото държавни болници, която няма дългове, а се афишира, че ще наказваме директорите, които не спазват финансовата дисциплина”, каза още д-р Константинов.