Броят на мъжете и жените, които достигат до 100 и повече годишна възраст всяка година в Тайван расте. Това показват статистическите данни от проучване на Министерството на здравеопазването и социалните грижи в страната.
Към този момент на територията на Република Китай има 3 043 столетници, представляващи 0.012% от цялото население. Този брой се е увеличил с 44.2 на сто за периода 2010-2015г., надминавайки средния в световен мащаб. Все още Япония води в тази класация, но Тайван задминава страни като Австралия, Германия, Швеция и САЩ.
Данните сочат още, че няма статистически значима връзка между пола и продължителността на живота в републиката – от всички столетници 48% са мъже и 52%- жени. По-голяма част от тях водят активен начин на живот и се хранят балансирано, като менюто им се състои предимно от пресни храни. Те са в добра физическа форма като случаите на фатални заболявания, сред които рак или сърдечно-съдови, са по-редки в сравнение с по-голяма част от населението на възраст над 65г. Най-честите оплаквания, които имат са от остеопороза. Основна причина за смърт при тях са злополуките и инфекциозните заболявания, сред които пневмония и сепсис.
Проучването разкрива още една изключително любопитна зависимост. Данните сочат, че 88% от дълголетниците живеят със своите семейства, а над 60% се радват на грижи от страна на деца и внуци. Процентът на столетниците, които живеят в заведения за възрастни хора в Тайван е един от най-ниските в световен мащаб. В същото време повече от 70 на сто от анкетираните лица заявяват, че се чувстват щастливи.
Счита се, че дълголетието се предава до известна степен генетично, тъй като между 40 и 60 процента от родителите на столетниците, както и 90% от техните братя и сестри живеят над 80г. Друг важен фактор, който може да бъде приет като обуславящ дълголетието, е, че това поколение столетници е преживяло сътресенията на война, недохранване, лошо обществено здраве в началото на 20 в. Това е превърнало хората в истински борци за живот и е развило у тях силен инстинкт за оцеляване.