Десетки се събраха на протест пред Министерството на здравеопазването (МЗ) с искане за оставка на министъра на здравеопазването Петър Москов.
Хората са против въвеждането на пръстовия отпечатък. Събитието беше организирано чрез Фейсбук. Протестът започна в 12 часа с български революционни песни и развети трибагреници. Хората носят плакати "Незабавна оставка на Петър Москов" и "Задължения на всеки гражданин е да оспорва властта".
Организаторите на протеста са отправили петиция до всички власти в страната. Според тях опитът за въвеждане на системата за използване на пръстов индентификатор в болници, а след това и в аптеки, ще ограничи достъпа на болни, неподвижни пациенти до здравни грижи и до лекарства, както и че се отнема правото на хората на неприкосновеност.
Срещу въвеждането на т.нар. "пръстов идентификатор" вече се обяви Българският лекарски съюз. Според неговия председател д-р Венцислав Грозев това няма да има дисциплиниращ ефект в болниците и е обидно за лекарите. „Кой е този български лекар, който ще изхвърли пациента си, ако пациентът не е съгласен да въведе своя пръстов идентификатор? То, дори и да бъде лекуван, няма да бъде за последно в болницата… Що за логика е това?“, попита той по БНР.
Грозев определи въвеждането на пръстовия отпечатък като нещо излишно:
„Едни няколко милиона, по наши данни – между 5 и 8, ще отидат от здравноосигурителните плащания и ако след година и половина влезе и електронният чип върху личните ни карти, същите тези устройства, които са в момента на разположение в петте пилотни болници, ще отидат с всички останали в кошчето за боклук.“
Д-р Славчо Близнаков, който е директор на столичната болница "Св. Анна", едно от петте лечебни заведения, в които системата се въвежда пилотно, защити необходимостта от "пръстовия идентификатор":
„Практически това е същата методика на Касата, но на едно малко по-високо технологично ниво, което улеснява и пациентите, и медицинските служители. Нещата стават много по-лесно и много по-бързо.“
От своя страна заместник-министърът на здравеопазването д-р Ваньо Шарков е категоричен, че системата е в интерес на пациентите:
„Пациентът за първи път става контрольор на това, което се случва в НЗОК. Аз съм убеден, че това е в полза на всички онези, които честно и почтено си вършат работата. Не е в полза на онези, които мошеничестват.“
Протестиращите негодуват и срещу дарените преди време педиатрични ваксини от Турция, както и срещу основния и допълнителен здравен пакет, които също са дадени на Конституционния съд. Протестът е насочен и срещу цялата реформа на МЗ - като промените в проекта на националната и областните здравни карти, които също бяха атакувани във ВАС. Хората са недоволни и от работата на Фонда за лечение на деца и срещу това, че децата с увреждания у нас нямат европейски здравни права.
Факти.бг припомня, че миналата седмица Здравната каса обяви, че системата ще се тества първо в пет болници в страната, от тази седмица – в още 20, а на 1-ви октомври вече ще е задължителна за всички лечебни заведения.