Протест срещу здравния министър Петър Москов се очаква да се проведе в столицата. Недоволството е срещу старта на проекта за нова идентификационна система с пръстови отпечатъци в болниците.
Протестът ще бъде пред здравното министерство и е с искане за оставка на здравния министър. Насрочен е за 12 часа. Събитието се организира във Фейсбук.
Според протестиращите от една страна гражданите са потърпевши от системата, а от друга ще бъдат принудени да се лекуват само, ако си дадат пръстовите отпечатъци. Според тях това е заплаха за националната ни сигурност.
Сред мотивите за протеста са също скандалът с ваксините, проблемите във Фонда за лечение на деца, както дискриминирането, според организаторите, на децата с увреждания.
Марияна Христова, един от организаторите на протеста, заяви пред bTV, че една от причините за протеста е сигурността.
Всяка информация във всеки един компютър е във вид на код, няма нещо дори и криптирано да не може да бъде декриптирано. Пръстовият отпечатък е едно от най-високите нива на сигурност, които изобщо се ползват. Опасност от теч има при поставянето на пръстов отпечатък в болници, аптеки – места, които не са съобразени с това как се защитава подобен идентификатор, коментира Христова.
За хакерите е детска игра да хакнат сървърите на НАСА и американското посолство, какво остава за една болница или аптека. Никой не дава обяснение как този пръстов отпечатък ще спре кражбите.
Системата е непълноценна и не може да работи. Сменяме тази система за втори път, а ни предстои трето сменяне, защото има директива на ЕС, която ще ни задължи от 2018-а единственият идентификатор в ЕС да е лична карта, посочи още тя.
Настояваме за електронни здравни карти, пръстовият отпечатък е регистрация за престъпници, каза и Вера Иванова, също съорганизатор на протеста.
„Имаме болници, които са собственост на чужда държава, които ще получат достъп до такова високо ниво на секретност на информация. Това е все едно да трепете мишка с водородна бомба”, категорична беше Христова.
Протести се очаква да има и в Ямбол, Варна, Бургас.
Това е начин да се получи уникален номер, ключ - към сигурността на данните, които се събират, и към парите, за да не бъдат изразходвани напразно, разясни заместник-министърът на здравеопазването Бойко Пенков.
Тепърва започваме да структурираме здравни досиета. Първо трябва да си заключим къщата и тогава да вкараме вътре данните, посочи той.
По думите му здравеопазването е вторият сектор след финансовия, който ползва най-много биометрия.
Той подчерта, че системата няма да стане излишна от 2018-а. Тогава ще се интегрира биометрията с чипа, посочи Пенков.
400 000 лева са похарчени за изработването на софтуера и неговото внедряване, каза още заместник-министърът.
Ако някой откаже да даде пръстов отпечатък, е предвидено да се издава временна карта, докато влезе единната карта в България, което ще струва доста пари на пациента.
Факти.бг припомня, че миналата седмица Здравната каса обяви, че системата ще се тества първо в пет болници в страната, от тази седмица - в още 20, а на 1 октомври вече ще е задължителна за всички лечебни заведения.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 БАЙ ГАН4О
08:53 25.07.2016
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Киро
Браво, само така!
09:59 25.07.2016
4 Предприемач
10:12 25.07.2016
5 Само престъпниците
Коментиран от #7
10:27 25.07.2016
6 Някой от когото нищо не зависи
10:44 25.07.2016
7 Непрестъпник
До коментар #5 от "Само престъпниците":
ДА! Но освен тях и свободомислещите хора, за какъвто се смятам. Не бих желал да бъда набеден някога за нещо което не съм извършил, чрез използването на мой пръстов отпечатък от престъпник, особено предвид моята политическа кариера.10:51 25.07.2016
8 ИГС
16:26 25.07.2016