Още от дълбока древност хората са произвеждали алкохолни напитки, най-често от жито и плодови сокове, по-рядко от мед или прясно мляко. Резултатът бил подобен на съвременното вино и бира, като основно било производството на кумис, който се създавал от ферментирало мляко. В древността алкохолът е считан за вода на живота, но в съвремието, благодарение на развитието на медицинската наука, се установяват значителни негативни влияния от алкохолните напитки върху организма.
Защо употребяваме алкохол?
В повечето случаи консумацията на алкохол бележи сравнителен ръст сред младежите по няколко причини - самочувствие в компания сред връстници, компания от противоположен пол или в компанията на по-възрастен човек - член на семейството или приятел. Много млади хора приемат консумацията на големи количества алкохол за някаква форма на величие, което често е причина да се стига до кризи на прекомерна употреба или злоупотреба с алкохол.
Други чести причини за прекомерна употреба на алкохол са: проблеми в семейството, позитивно отношение и прекалено доверие на алкохолните напитки, натиск от приятели, достъпност на пазара и влияние от медии.
Кога консумацията на алкохол е разумна?
Според специалисти в областта консумацията на алкохол се изчислява не спрямо количеството прието питие, а спрямо количеството на чист алкохол – абсолютен алкохол.
Нормалната граница за прием на алкохол от мъже е до 280 мл абсолютен алкохол, което прави средно към 7 чаши концентрат седмично при средно количество абсолютен алкохол 40 мл на всеки 100 мл концентрат. При жени нормата е до 3,5 чаши седмично или 120-130 мл абсолютен алкохол. Сметките, приравнени към бирени бутилки и чаши вино, показват, че разумната алкохолна консумация на бира за мъже е 11 бутилки седмично, тоест около 250-280 мл абсолютен алкохол от бира, а при жени – до 5-6 бутилки седмично или 125-130 мл абсолютен алкохол.
Консумацията на вино в разумните граници за мъже е до 26 чаши по 100 мл седмично, а за жени до 13 чаши седмично.
Кога консумацията се счита за прекомерна?
Прекомерната консумация на алкохол най-често се среща в условията на лични или общи празници, каквито са Коледа, Нова година, както и множество други. За прекомерна консумация на алкохол при мъже се смята приемът на над 350 мл абсолютен алкохол, което се равнява на повече от 9 чаши концентрат по 100 мл, повече от 15 бутилки бира за седмица или над 33 чаши вино за една седмица по 100 мл. При жени стойностите са доста по-редуцирани – прекомерната консумация се счита над 210 мл абсолютен алкохол, което прави над 5 чаши по 100 мл концентрат седмично, над 9 бутилки бира по 500 мл седмично или над 20 чаши вино по 100 мл седмично.