Кости, открити в мистичната Патагония, може би са принадлежали на най-огромните създания, бродили някога по Земята.
На вкаменелости от гръбначни прешлени и ребра от общо шест динозавъра, са се натъкнали палеонтолози в една кариера в Аржентина, пише научното издание New Scientist.
Видът, наречен Patagotitan mayorum, е бил с дължина от над 35 метра от носа до опашката (някъде по средата между размерите на стандартен плувен басейн и олимпийски басейн) и е достигал тегло от около 62 тона — равняващо се на теглото на почти една дузина азиатски слонове. Представителите от този вид може би са били "най-големите динозаври", стъпвали някога по Земята.
Удивителните им размери изместват досегашния рекордьор в категорията" най-голям динозавър" — друг титанозавър, известен като Argentinosaurus hiunculensis.
Patagotitan mayorum е живял преди 100 милиона години, по време на периода Креда и е бил завропод — огромно тревопасно животно с дълга опашка и шия, ходещо на четири крака.
Работата на научния екип, открил останките на огромните същества, бе публикувана преди дни в списание Proceedings of the Royal Society B.
Въпреки вълнението от откриването на най-големият динозавър на света, учените са още по-развълнувани от факта, че са открили толкова много фосилизирани кости от най-малко 6 представители на този вид гиганти.