Отидете към основна версия

8 334 56

Учени: Раждането на дете състарява жената с 11 години

  • раждане-
  • дете-
  • състарява-
  • жени-
  • майки-
  • ускорява стареенето-
  • днк анализ-
  • университет джордж мейсън-
  • проучване
Снимки: shutterstock

Раждането на дете неизбежно води до значителни промени в психиката и физиката на една жена. С това твърдение ще се съгласи всяка майка. Оказа се обаче, че крайните последици от майчинството — което оставят своя отпечатък за цял живот — могат да бъдат далеч по-големи отколкото сме си представяли някога.

Нов анализ на ДНК, събрана от близо 2000 жени в репродуктивна възраст, разкрива нещо, което дълбоко в себе си всяка раждала жена знае — появата на първородното ѝ дете я е състарило с години.

В своето изследване, учени от университета "Джордж Мейсън" в САЩ констатират, че раждането на дете ускорява стареенето на жената с 11 години.

Данните, които екипът анализирал, показали значителни променени в генетичните маркери на раждалите жени, които предполагат, че тези жени са претърпели значително ускорено клетъчно стареене.

"Бяхме изненадани от тези поразителен резултат", казва водещият автор на изследването Анна Полак, епидемиолог от университета "Джордж Масон".

Полак и нейният екип анализирали данни от мащабно национално проучване, проведено в САЩ в периода 1999-2002 г., което имало за цел да проследи и отрази здравословното състояние на американците през годините.

Специално внимание било обърнато на състоянието на теломерите — крайните хромозомни участъци, отговарящи за защитата на гените от увреждания при клетъчно делене.

Оказало се, че при майките тези участъци са значително подкъсени - индикатор за ускорено клетъчно стареене. Анализът показал, че теломерите, при онези участнички, износили най-малко едно дете, били средно с 4,2 % по-къси в сравнение с теломерите у жените, които никога не са раждали.

Това означава, че у родилите жени липсват около 116 базови двойки, а това се отъждествява с ускорено стареене с повече от 10 години.

Това, което най-много удивило специалистите било, че в случая подкъсяването на теломерите при раждалите жени е по-голямо от това, което други изследвания отчитат у пушачи (4,6 години) и хора с наднормено тегло (8,8 години). Освен това се оказало, че намаляването на защитните участъци на ДНК зависи пряко от броя на родените деца.

"Открихме, че при жените, които имат пет или повече деца, теломерите са дори по-къси в сравнение с жените, които нямат деца и относително по-къси спрямо жените с едно, две, три или четири деца", казва още Полак пред Newsweek.

Авторите на новото изследване бързат за обяснят, че работата им няма за цел да уплаши бъдещите майки. Те казват, че не трябва да се търси причинно-следствена връзка между майчинството и ускореното стареене, тъй като върху теломерите могат да повлияят фактори, които не са били взети под внимание при анализа.

"Ние не казваме "нямайте деца", заяви в интервю за New Scientist Полак, допълвайки, че изследванията по отношение на промените и процесите, които оставят своя отпечатък върху родилките, продължават.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини