Във връзка с обществената дискусия, започнала по инициатива на г-н Константин Пенчев – омбудсман на Р България, която касае избор на лекар или екип срещу заплащане в болниците, УС на Българския лекарски съюз (БЛС) счита, че разпоредбите на чл. 25-31 от Наредба за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ не противоречат на Конституцията, на законите на страната и на морално-етичните норми. Това се казва в съобщение на БЛС, изпратено до медиите:
Становището до г-н Пенчев беше изпратено днес и в него се казва, че съгласно чл. 52. от Конституцията, гражданите имат право на здравно осигуряване, гарантиращо им достъпна медицинска помощ, както и безплатно ползване на медицинско обслужване, при условия и по ред, определени с чл. 81 от Закона за здравето и Закона за здравното осигуряване.
Условията и редът за осъществяване правото на достъп до медицинска помощ, обаче се определят с наредба на Министерски съвет. Ето защо е налице законова делегация за приемане на наредбата от Министерски съвет, което право се признава и от г-н Пенчев.
Това правомощие задължава правителството да регулира достъпа до медицинска помощ, вкл. и правото на болниците да определят цената за избор на лекар/екип за конкретна дейност, като тя не може да надхвърля 500 лв., а за избор на екип - 900 лв.- се казва още в писмото на БЛС.
„ В този смисъл, регламентът се явява определящ за поведението и на пациентите, и на лекарите и е един от начините да се стимулират добрите екипи и добрите специалисти. Липсата на такъв регламент би попречило на пациентите да достигнат до избрания от тях лекар/екип и това би стимулирало плащането „на черно”, т.е. отваряне на вратите за корупционни практики.
В такъв аспект, тази наредба има регулативен характер, а предвид и формулировката за доброволност на избора, може да се каже, че обществото не е ощетено по някакъв начин. Напротив, в известен смисъл са ощетени лекарите, които преди въвеждането на този таван имаха възможност да получават повече средства от сега предвидените.” – допълва писмото.