Отидете към основна версия

10 505 10

Тайната, около строежа на древните китайски пирамиди, бе разкрита

  • китай-
  • пирамиди-
  • древни строители-
  • звезди-
  • древни пирамиди-
  • китайски пирамиди-
  • северен небесен полюс-
  • фън шуй-
  • астрономия-
  • астрология

Сателитни снимки разкриват как древните пирамиди в Китай са били внимателно подравнявани по звездите

Снимка: shutterstock

Идеята, че загадъчните древни паметници и гробниците на могъщи владетели са били строени така, че да сочат към звездите, подравнени с педантична точност към конкретни съзвездия и небесни тела, може да звучат като теория на конспирацията, но тази идея всъщност не е далеч от истината. Особено що се отнася до древен Китай.

Тайната, около построяването на древните могилни гробници в Китай, сега се разкрива пред нас благодарение на проучванията и работата на италианския астрофизик и археоастроном Джулио Мали.

Той твърди, че десетки древни погребални могили и пирамиди, в които лежат останките на императори, имат връзка с обектите, намиращи се в северния небесен полюс. В тази част на небосвода понастоящем се намира Полярната звезда (алфа от съзвездието Малка мечка).

След години проучвания, той стигнал до заключението, че при строежа на пирамидите са използвани много прецизни изчисления, посредством които разположението им да съответства с педантична точност на това на звездите и по-специално на полярната звезда, пише списание Science Alert, позовавайки се на проучването на Мали, публикувано в журнала Archaeological Research in Asia.

Макар това да не е доказателство за участието на извънземни в тяхното изграждане, то разкрива, че древните китайски династии са отделяли голямо внимание на астрономията и са я комбинирали с традиционните си концепции за фън шуй.

Италианският археоастрономер, използва сателитни изображения, за да разкрие "пространствените и когнитивни връзки" между звездите и гробниците — в които лежат останките на императори и членове на кралското семейство от западната китайска династия Хан — разположени в покрайнините на град Ксиан, по поречието на река Уей.

В този район открихме над 40 "китайски пирамиди" — изкуствено създадени хълмове, които представляват гробници на хора с кралска кръв", обяснява археологът, който също така е убеден, че този стил е вдъхновен от някои от най-внушителните древни паметници в света, сред които е огромният погребален комплекс на първия император на Китай — Чин Ши Хуанг и неговата тетеракотна армия.

Страните на пирамидите, построени по различно време от управлението на Хан, са ориентирани различно, в зависимост от прецесията (промяната на наклона на оста на въртене) на Земята.

За някои китайски управници, сред които Цин Шъхуан, ориентацията на гробниците по светлината било символ на величие. Поради тази причина строителите на пирамиди използвали разположението на Слънцето и различни съзвездия, за да открият посоката на северния небесен полюс.

При управлението на Цин Шъхуан от 246 г. до 210 г. пр.Хр. разположението на гробниците съвпадало с линията север-юг. При управлението на император Хан Гаодзу от 202 г. до 195 г. пр.Хр. пирамидата се отклонявала с няколко градуса.

Мали разделил погребалните могили на два основни типа — едни се отклонявали от линията север-юг с по-малко от 1 градус, а други — с 8-14 градуса. Според него, причината за това е промяната в посоката на земната ос в пространството, което пък на свой ред променя и позицията на различни звезди спрямо небесните полюси.

Преди няколко хиляди години близо до северния небесен полюс се намирала не алфа от съзвездието Малка мечка, а друга полярна звезда — Кохаб (бета от Малка мечка).

Според Мали някои императори решили пирамидите да не бъдат разположени в южна посока, а да демонстрират връзка с вече напусналата северния небесен полюс звезда Кохаб, която дълго била смятана за символ на императорската власт.

Поставете оценка:
Оценка 5 от 1 гласа.

Свързани новини