Натрият е изключително важен електролит и основен йон в човешкото тяло. Този ценен микроелемент е натоварен с една от най-важните задачи в организма — да поддържа неговия кръвен обем. Натрият е отговорен за работата на мускулите и нервите, той предотвратява изтощението и топлинните удари, които ни заплашват при по-продължително излагане на слънце.
Препоръчителният дневен прием на натрий е 120 mg.
Ако количеството му в тялото не е достатъчно, могат да се появят симптоми с различна тежест, като диария, повръщане, главоболие, ниско кръвно налягане, загуба на тегло и др.
Намаляването на нивата на натрий (натриев дефицит) е опасно състояние, заради което се увеличава рискът от развитие на много заболявания. Въпреки това предозирането с него също крие своите рискове.
За щастие натрият е от онези микроелементи, които хората си набавят лесно.
Но кои са най-добрите източници на натрий за хората?
Според експертите по хранене това са солта, беконът, зелените маслини, морската риба, сиренето, както и други общодостъпни продукти.
Можете да набавите необходимата си дневна доза натрий ако консумирате хляб и тестени продукти.
Други храни, богати на натрий, са и соевият сос, сокът от кисело зеле, сушените домати, каперсите, галетата, дори бисквитите, чипсът и вафлите, които не бива да консумираме по други причини.
Натрият се среща още и в неосолените ядки, плодовете и зеленчуците, без моркови, цвекло и спанак.
Въпреки че повишеното ниво на натрий в организма е една от основните причини за задържане на вода, се препоръчва да се изключват от менюто храни, богати на натрий. Този микроелемент работи в синхрон с калий, като липсата или прекомерното му ниво се отразява силно на работата на организма.