Герои за едни и жестоки тирани и убийци за други - световната история изобилства от противоречиви владетели, чието управление се свързва с кървави убийства, неописуема жестокост и масови репресии.
Имената на тези седем владетели остават в историята като едни от най-жестоките и безмилостни управници, които изграждат своите велики империи върху насилие, смърт, глад и разруха.
Вижте кои са те:
Атила, вожд на хуните
След като убил брат си, Атила станал лидер на Хунската империя и се е превърнал в един от най-страшните нападатели на Римската империя. Вождът е бил познат в по-голямата част от Западна Европа като пример за жестокост и алчност. Историци разказват за случая с девицата Урсула, която била заловена от Атила, докато пътувала към поклонение заедно с 11 000 девици. След като тя е отказала да се омъжи за него, той заповядал да убият не само нея, но и останалите девици.
Чингис Хан
Монголският лидер Чингис Хан е бил възприет като герой от мнозина, защото е успял да обедини монголските племена. За него се е знаело, че е бил брутален и историците смятат, че около 40 милиона души са били убити по цяла Азия и Европа по време на монголските завоевания.
Тимур
Владетелят на Източна, Южна и Централна Азия през XIV в. и е извършвал всякакви жестокости. Тимур наредил изграждането на кула, изработена от живи мъже, които били натрупани един върху друг и циментирани с тухли и хоросан. Веднъж заповядал и клане, за да накаже организиран бунт — 70 000 души са избити, а главите им са набити по минаретата за назидание.
Иван Грозни
Иван IV Василевич Грозни е княз на Великото московско княжество и първи цар на Русия (1547 – 1584 г.). Именно той полага основите на Руското царство и е най-дълго управлявалият руски цар. Иван Грозни обаче, остава в историята като ексцентричен владетел, който води политика на масов вътрешен терор и кървави, жестоки убийства. Бил женен общо седем пъти, като се смята, че някои от съпругите му са били отровени, а последната е била погребана жива. Една от жестокостите му е към бременната му снаха, която удря така, че тя губи бебето си, а причината е неприлично ѝ облекло. Синът му влиза в спор с него, в резултат на което Иван Грозни го убива.
Мария I Тюдор
Мария I Тюдор, известна още като Кървавата Мери, е единственото дете на английския крал Хенри VIII и първата му съпруга — Катерина Арагонска. По време на управлението на Мария I, англичаните са разделени на протестанти и католици. Самата тя е ревностна католичка и е твърдо решена да обедини народа си около „истинската религия“. Още с встъпването си на власт тя заповядва да бъдат избити стотоци. Заповедта ѝ, довела да убийството на около 300 души (протестанти), е подписана малко преди Коледа през 1554 г.. 240 мъже и 60 жени са обявени за неверници и предатели са изгорени на клада. Така кралица Мария I, още в началото на своето 5-годишно управление, си спечелва прозвището „Кървавата Мери“, както и омразата на всички свои сънародници.
Леополд II
Кралят на Белгия Леополд II е бил сред най-заможните хора в Европа, но и един от най-жестоките. Белгийският крал Леополд Втори е човекът, потопил в кръв цяла една държава, избивайки повече от 10 Милиона души в Конго. Всъщност, той е създателят на "Независима държава Конго". Това е негов частен проект, чиято цел е добивът на каучук и слонова кост в африканската страна. Цените ресурси обаче, са добивани чрез насилствен, робски труд. Проявява изключителна жестокост, докато усвоява природните богатства на Конго, разпореждайки посичане на крайници на хора, които не са изпълнявали производствена квота. Според демографи в периода 1880-1920 населението на Конго е намаляло с 50%.
Мао Дзедун
Макар да е известен като деспотичен и жесток диктатор, лидерът на Китайската комунистическа партия (ККП) все още е уважаван и почитан на много места по света, а в родината си личността му е издигната в култ, защото китайците го смятат за велик революционер, политически стратег, военен гений и спасител на нацията. Поддръжниците на председателят Мао посочват, че той е модернизирал и обединил Китай и го е превърнал в световна суперсила. Въпреки това неговото управление е свързано с масови убийства, глад и тежки поражения върху китайската култура, икономика и общество. Неговите политики са довели до смъртта на милиони хора, като броят на жертвите, загинали заради глад, принудителен труд и екзекуции, е между 40 и 70 милиона души.