Уред за ранна диагностика на рака представи в София пред медици във вторник проф. Андреас Бокиш. Той е един от водещите специалисти по нуклеарна медицина в Германия и член на УС на Университетската болница в гр. Есен.
Проф. Бокиш представи и един от първите интегрирани PET/MRI уреди за ранно диагностициране на онкологични заболявания - един от петте в света, с който болницата в Есен разполага от близо 2 години. Дневно в клиниката с този апарат се диагностицират по 5 пациента от различни страни, включително и българи. Посредник на болницата в България е информационен център Превентикум, който осигурява цялостната организация за профилактика, диагностика, настаняване, лечение и престой на български пациенти в нея.
Процедурата при ПРОТОН терапия осигурява най-голяма прецизност на лъчетерапия в света и представлява въртяща се на 360 градуса около пациента гигантска стоманена конструкция с диаметър 25 м и тегло 670 тона. Онлайн-контрол централа следи интензивноста на протонния лъч до 100 хиляди пъти в секунда. При най-малкото отклонение на облъчване, машината спира в рамките на половин милисекунда – това е 1000 пъти по-бързо действие, отколкото нормален човешки рефлекс.
В зависимост от скоростта и енергията, протон-лъчите проникват до 30 сантиметра в тъканта и достигат дълбоки туморни образования за разлика от останалите конвенционални методи на лъчетерапия. При класическата лъчетерапия за разрушаване на тумора се използват фотони, които обаче имат свойството да облъчват и увреждат съседни тъкани.
При ПРОТОН терапията тези вредни последствия значително са намалени, защото протоните са по-мощни и прецизни и могат да проникнат на определена дълбочина, като отделят почти цялата си енергия на края на пробега си. Това запазва тъканите както по пътя до тумора, така и под него. Именно това прави терапията по-щадяща и подходяща за лечение на тумори при деца и дори бебета под пълна упойка.