Отидете към основна версия

1 864 1

Над 70% от новорегистрираните със СПИН са се инфектирали по сексуален път

  • хив-
  • спин-
  • инфектирани-
  • сексуален път

По  данни на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН към Министерството на здравеопазването към 25 ноември 2012 г. общият брой на официално регистрираните в страната лица живеещи с ХИВ/СПИН е 1612. От началото на годината до края на месец септември  общият брой на лицата, които са изследвани за ХИВ в лабораториите в страната е 244 605. Отделно в 19-те  КАБКИС и 17-те  мобилни медицински кабинета на Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” 50 741 лица са получили анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН.

От началото на 2012 г. новооткритите  ХИВ-позитивни лица са  139.  За същия период на миналата година техният брой е бил 183, т.е. не се наблюдава тенденция за увеличаване на случаите. 
Броят на новоинфектираните мъже е над три пъти по-голям от броя на новоинфектираните жени - от новорегистрираните лица 108 са мъже и 31 - жени. Горната възрастова граница при мъжете е 63 години, а при жените 56 години. Най-много от новорегистрираните случаи се намират в София град – 67, Пловдив – 13,  Пазарджик – 10,  Варна – 7, София област – 6. Близо 60% от тях са открити в Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) и неправителствени организации, работещи с най-уязвимите групи.

Според пътя на предаване на инфекцията отново се очертават две особено уязвими групи – мъже, които имат сексуални контакти с други мъже – 35% и инжекционно употребяващи наркотици – 26% от новорегистрираните ХИВ случаи. Данните показват, че намалява процентът на лицата, които се инфектират в групата на инжекционно употребяващите наркотици и се увеличава делът на лицата сред хомо/бисексуалната общност. От новорегистрираните случаи 9% са ХИВ-позитивните лица, които дългосрочно са пребивавали в чужбина и при изследане у нас са установени като носители на болестта.

През 2012 г. са новорегистрирани 3 ХИВ-позитивни бременни жени. През годината в процес на проследяване са общо 14 деца, родени от ХИВ-позитивни майки, като при 13 от децата резултатите са негативни, а само едно от децата е на лечение. Данните показват, че то се повлиява положително от провежданата му терапия.
И през тази година близо 45% от новорегистрираните са млади хора на възраст под 29 години, като бяха регистрирани и 5 непълнолетни лица, които живеят в особено рискова среда. В тази връзка, се разработва междуинституционален кординационен механизъм за предоставяне на социални и здравни услуги за такива деца в риск.

Държавата поема всички разходи по лечението на заболелите и то е напълно безплатно за тях. През 2012 г. Министерство на здравеопазването е осигурило средства за закупуване на 23 медикамента на стойност близо 10 милиона лева. За гарантиране непрекъснатостта на терапията със средства на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария бе създаден и резерв от медикаменти на стойност около 1 милион лева. Прилагането на антиретровирусната терапия удължава живота на пациентите, подобрява имунния им статус и подобрява качеството им на живот.   Министерство на здравеопазването е осигурило антиретровирусна терапия за всички нуждаещи се лица с ХИВ/СПИН. Разкрити са 5 сектора за лечение на пациенти към инфекциозните клиники в София, Пловдив, Варна, Плевен и Стара Загора, като за целта беше предоставено допълнително финансиране от Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария. Към 31 октомври, общо 518 лица получават необходимата терапия, а общо 816 лица с ХИВ са регистрирани за проследяване в секторите за лечение на пациенти с ХИВ. 

През 2012 г. дейностите по програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”, финансирана от Глобалния фонд, се изпълняват от мрежа от 19 Кабинета за безплатно и анонимно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН (КАБКИС) и над 50 неправителствени организации, като за целта са разкрити 31 здравно-превантивни центъра,18 младежки клуба и са предоставени 17 мобилни медицински кабинета. За първите девет месеца на 2012 г. всички те са осигурили анонимни и безплатни услуги на над 46 350 лица от най-уязвимите групи, а 87 796 млади хора са достигнати в резултат на работа на терен и  проведени кампании за превенция на ХИВ и други сексуално предавани инфекции.  

В сравнение с останалите страни България успява да задържи на ниски нива разпространението на ХИВ/СПИН. Факторите за това са стриктното изпълнение на всички международно препоръчани интервенции както за превенция на ХИВ, така и за универсален достъп до диагностика, лечение и грижи на засегнатите от болестта.

Последните официални данни за разпространението на заболяването в европейския регион показват, че през 2010 г. новорегистрираните случаи на ХИВ са 2,2 на 100 000 души население. Това е близо 2,5 пъти по-ниска стойност от средната за Европейския съюз, където е 5,7 на 100 000 население.
 

На 1 декември - Световния ден за борба срещу СПИН, започва Националната информационна АНТИСПИН кампания. Тя се провежда за девета поредна година и се организира от Програма „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН” в партньорство с 28-те Регионални здравни инспекции, общини и неправителствени организации.
Тази година кампанията е насочена към предизвикателствата на рисковото сексуално поведение и се провежда под мотото „Животът е безценен”.  Целта е да се напомни, че презервативите са ефективен и евтин начин за предпазване от ХИВ и други сексуално преносими инфекции и че употребата на предпазни средства в сексуалното общуване трябва да се превърне в хигиенен навик.
Всички областни градове на страната, както и по-малки населени места ще участват активно в Националната АНТИСПИН кампания’2012.
На 1 декември в София по програмата се осигурява доброволно, анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ при следния график:

10.00 – 18.00 часа ще бъде разположен мобилен медицински кабинет на асоциация „Здраве и бъдеще” пред централния вход на The Mall на бул. „Цариградско шосе” в гр. София;
11.00 – 17.00 часа „Център за сексуално здраве” на ул. „Самуил” 111 в гр. София обявява Ден на Отворени врати;
10.00 – 13.00 часа ще бъде разположен мобилен медицински кабинет на фондация „Здраве и социално развитие” на площад „Света Неделя” 5 пред Министерство на здравеопазването.

За разлика от България в Гърция има рязко и непрекъснато повишение на новите случаи на зараза с вируса на СПИН отчитат здравните служби в южната ни съседка, цитирани от GRReporter.

Най-драстични са данните за хората, които употребяват интравенозни наркотични вещества. Докато в периода 2008 – 2010 техният брой е бил между 10 – 14 на година, през 2011 са били регистрирани 206 случая, а до октомври 2012 – 487.

Oт началото на годината до октомври са били регистрирани 1 049 нови случаи. След наркозависимите най-голям е броят на така наречените MSM  или мъже, които правят секс с мъже – 256 души. 108 са заявили, че са имали хетеросексуални контакти, 198 не са посочили по какъв начин са се заразили.

Както съобщи професорът по епидемиология и превенция в Медицинския факултет на Атинския университет Ангелос Хатзакис епидемията сред наркозависимите в Атина, които правят интра-венозна употреба е най-бързо разпространяващата се епидемия в Европа.

Засега тя се ограничава в границите на гръцката столица, където по данни наркозависимите са около 8 000, като 3 000 от тях практикуват интравенозна употреба.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини