Отидете към основна версия

6 228 16

Най-студеното място на земята крие несметно богатство

  • студено-
  • студ-
  • лед-
  • якутск-
  • якутия-
  • диаманти

Тук е намерен един от най-големите диаманти в света

Снимки: Shutterstock

Представете си, че живеете на толкова студено място, че прекарването на само десет минути на открито може да замрази миглите ви. Толкова студено място, че дори бягането не е възможно поради чистата умора, която ще почувствате.

Бихте ли могли да живеете в среда, в която излизането навън може да означава сигурна смърт?

За 280 000 души ежедневието изглежда точно така. Дълбоко в сърцето на Сибир и забулен в пелена от мъгла се намира Якутск, най-студеният град в света, пише pochivka.blitz.bg.

Какво е да живееш в най-студения град?

Въпреки че лятото може да бъде доста топло, достигайки върхове от 25°C през юли, сезонът е много кратък. Градът е известен с жестоките зими, с които хората са свикнали.

Най-ниската регистрирана температура в Якутск е -83,9° F (-64,4°C) и за всеки, който иска да излезе навън, липсата на подходящо облекло може да означава сигурна смърт. Местните жители обличат минимум три слоя дрехи, преди дори да помислят да излязат. Но хората трябва да се пазят не само от студа. А също и от умората.

Когато пътуват, много якутци спират в къщата на съседа си, където свалят един слой дрехи, отпиват топла напитка за няколко минути и продължават напред. Защо правят това?

Ниските температури правят ходенето толкова трудоемко и непоносимо, че те са принудени да спират, само за да се възстановят. Това не би било проблем, когато се качвате в такси, но за тези, които пътуват пеша, неподготвеността не е шега работа. Това е въпрос на живот и смърт.

След това е зловещата мъгла. Амос Чапъл, фотограф от Нова Зеландия, който веднъж посещава града, го обобщава доста добре:

„Мъглата от дъха на хората, от автомобилните газове и от фабричните емисии никога не изчезва, никога не се разсейва“, казва той.

Но за толкова мрачно, тъмно и студено място, защо изобщо да си правите труда да живеете там?

Една от малкото причина хората да живеят в Якутск е неговото скрито богатство, заровено дълбоко под земята. Въпреки че регионът на Якутия е известен със своите минерали, в рамките на града местните мини представляват 20% от световното производство на диаманти, като други мини съдържат големи количества петрол, злато и сребро. Именно в Якутия е открит един от най-големите диаманти в света (100 карата).

Животът в най-студения град е труден, но животът в най-студените села? Това изисква изключително усилие.

Може да изглежда като зимна страна на чудесата, но Ятукия и нейната столица Якутск са далеч от типично живописния Сибир, който виждаме на снимки и репортажи онлайн. Те са ужасяващо диви места, които дори съвременните технологии не могат да помогнат да опитомят.

И въпреки това хората все още живеят тук.

Може да се оплакваме от времето, от връзката ни с интернет или колко скучна е била храната в ресторанта от миналата седмица, но за хората в Якутск те не могат да си позволят дори да мислят за тези тривиални неща. За тях те живеят всеки ден така, сякаш им е последен.

Това е волята за живот, това желание да се събудят за друг ден, което кара хората в Якутск да продължат. Тяхната дисциплина и мотивация са вродени от жестоките условия, в които са израснали.

Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 33 гласа.

Свързани новини