Токсичната връзка е тази, която се характеризира с липса на доверие, уважение и здравословна комуникация, пише vesti.bg, цитирайки psychologytoday.com.
Този тип взаимоотношения могат да навредят на нашето психическо и физическо здраве и въпреки това някои хора се оказват многократно привлечени от токсични партньори.
Ако това сте вие, може би е време да направите крачка назад и да проучите защо този модел съществува в живота ви. Това е първата стъпка в прекъсването на цикъла, който може да ви отведе по самотен и саморазрушителен път.
Ето три причини, поради които може да бъдете привлечени от време на време към хора, които не са най-добрите за вас.
Любовта ви патологична ли е?
Желанието за любов е заложено във всяко човешко същество. Това е основата, върху която процъфтяват здравите романтични връзки. Но някои хора може да имат обсесивна и патологична нужда от любов, която може да причини проблеми в начина, по който се отнасят към романтичните си партньори и срещите като цяло.
Скорошно проучване установи, че патологичната любов, при която човек предлага повтарящи се и натрапчиви грижи и внимание на друг, е свързана с импулсивността. Тъй като такива хора се чувстват пълноценни само когато имат някого, когото да обичат и да бъдат обичани, те често импулсивно започват романтични връзки, без да обмислят дали са съвместими с партньора си. Според проучването тези хора също са по-склонни да останат (вместо да прекратят) нездравословна връзка, въпреки че знаят, че не са щастливи.
Вашият стил на привързаност ли е виновен?
Проучване, публикувано в Journal of Social and Personal Relationships, установи, че ако сте били свидетели на често каране на родителите си, когато сте били дете, това може да повлияе на отношението ви към романтичните връзки като възрастен. Проучването показва, че децата, които са израснали в домове, изпълнени с конфликти, са развили това, което психолозите наричат „несигурни стилове на привързаност“. Тези видове стилове на привързаност могат да затруднят хората да се свързват с другите по смислени и удовлетворяващи начини.
Двата несигурни стила на привързаност, които проучването свързва с караниците между родителите, са:
Стил на тревожна привързаност, при който постоянно се страхувате да не бъдете оставени или изоставени, и Избягващ стил на привързаност, при който потискате истинските си емоции от страх да не изглеждате слаби или да изразите уязвимост.Тези неоптимални стилове на привързаност могат да улеснят някой да се забърка с човек, който притежава токсични черти. Например, ако имате тревожен стил на привързаност, можете да объркате контролиращото поведение на партньора с това, че той е „грижовен“. Дори след като разберете, че има проблем, може да не сте в състояние да се изправите срещу него, защото се страхувате да не бъдете изоставени.
Имате ли склонности да изпадате в крайности?
Ако историята на връзката ви е изключително токсична, може да се наложи да се опитате да се погледнете отстрани. Хората с гранично разстройство на личността са склонни да участват в нестабилни и рисковани романтични занимания. Ако имате такова разстройство, вашите взаимоотношения може да се редуват между две фази:
Идеализация, по време на която смятате, че вашият партньор е „съвършено перфектен“ и Девалвация, по време на която мислите, че вашият партньор е „напълно несъвършен“.Това се нарича разделяне. Това е несъзнателен защитен механизъм, който помага на хората да защитят своето отношение „всичко или нищо“ към всичко. Проучване, публикувано в Personality and Individual Differences, установи, че юноши, които съобщават, че се чувстват отвратени от себе си, са изложени на риск от развитие на гранично разстройство на личността по-късно в живота си. Други фактори в юношеството, които са свързани с развитието му включват: висока импулсивност, неконтролиран гняв, подозрителност към мотивите на другите и емоционална нестабилност.
Някои от най-честите симптоми на граничното разстройство на личността са изброени по-долу. Но не забравяйте да не поставяте самодиагноза на сложните психични заболявания, а да се обърнете към медицинско лице:
Чувство на изоставеност и свръхреактивност към отхвърляне Чувство на празнота Негативна представа за себе си, често с остра самокритика Емоционална нестабилност Импулсивност Рисково поведение, включително самонараняванеТоксичните модели във вашия романтичен живот могат да бъдат разочароващи и болезнени, но има надежда. Когато осъзнаете моделите във вашите взаимоотношения, изградите самочувствие и потърсите помощ, когато е необходимо, можете да се освободите от цикъла на токсичността и да създадете трайна любов, която е здрава и удовлетворяваща.