Отидете към основна версия

7 713 14

Започнаха разкопки в района, където се намират останките от Ноевия ковчег

  • ноев ковчег-
  • разкопки-
  • останки-
  • турция

Предполага се, че това е във вилаета Агръ в Източна Турция

Снимкa: Shutterstock

Започнаха разкопки в района, където се смята, че се намират останките от Ноевия ковчег – легендарният съд, чиято история е разказана в Тората, Библията и Корана, пише Дейли Сабах.

Изследователският екип, създаден от университета Агръ Ибрахим Чечен (AIÇU) и Истанбулския технически университет (ITU), започна съвместна работа във вилаета Агръ в Източна Турция. Пробите включват пръст и скални фрагменти и са открити в района от изследователи, сред които академици, които са експерти по геофизика, химия и геоархеология. След това пробите бяха изпратени в лабораториите на ITU за изследване.

Останки тук са открити за първи път от картографа капитан Илхан Дурупинар през 1959 г. по време на разузнавателен полет за картографиране на района на източен Анадол. Сега руините привличат вниманието на много местни и чуждестранни туристи.

В Корана се споменава, че Аллах информира Ной за предстоящия потоп, който ще погълне цялата Земя, за да спаси него и всички онези, които са с него в неговия ковчег. След това Ной продължил да строи своя съд, в който държал членове на семейството си заедно с двойки от всички животни и птици.

Районът е в опасност, тъй като е застрашен от свлачища и наблизо вече са се образували гигантски пукнатини. Поради тази причина "Изследователският екип на планината Агри и Ноевия ковчег" беше създаден със сътрудничеството между AIÇU и ITU за провеждане на научни изследвания върху руините.

Заместник-ректорът на AIÇU Фарук Кая отбеляза, че те са инициирали изследване на Ноевия ковчег и каза: „Планината Арарат е добре известна в света благодарение на своите геоложки и геоморфологични характеристики, както и заради поверието, че е домът на Ноевия ковчег. Нашият университет работи в тази област от 2003 г. Тази година искахме да работим с ITU, за да извършим по-подробни проучвания."

"ITU е един от най-оборудваните университети в това отношение. Сформирахме работна група от академици от университета и те изследваха естествената структура между селата Телчекер и Юзенжили, тоест формацията, наподобяваща силуета на Ноевия ковчег. Пробите се обработват, ние ще определим нашите следващи ходове на базата на резултатите. Имаме експертни инструктори, които са специално оборудвани и компетентни по геофизика, химия и археологически изследвания", добави той.

"Ноевият ковчег се споменава в свещените книги на божествените религии. Тъй като по-голямата част от източниците насочват вниманието към планината Арарат и околностите му, районът има наистина голям потенциал за религиозен туризъм. По-специално, има нарастващ интерес от страна на европейските страни и Северна и Южна Америка. Европейците вече са започнали първите изследвания в тази област, когато Йохан Якоб Фридрих Вилхелм Папагал изкачва планината Арарат, за да търси останките от Ноевия ковчег през 1829 г.", заяви Кая.

"През 2008 г. група изследователи от Хонконг се качиха на планината Арарат. Те откриха пещера и дърво в нея, за което заявиха, че принадлежи на Ноевия ковчег, споделяйки го с пресата. Разбира се, дали дървото, което откриха, принадлежи на Ноевият ковчег е спорен въпрос, но смятаме, че постигнаха успешни резултатите. В Хонконг те построиха Музея на Ноевия ковчег, който имаше над 7 милиона посетители. От икономическа гледна точка те поставиха религиозния туризъм там в действие. Aгръ , който е един от слабо развитите региони на нашата страна, има сериозен потенциал в този смисъл. Нашата цел, като университет, е, че ако можем да разкрием това и да превърнем това място в център за религиозен туризъм, смятаме, че икономиката на Aгръ и страната ни ще се съживи сериозно", добави той.

Поставете оценка:
Оценка 2.6 от 19 гласа.

Свързани новини