Настъпването на новата година е специален момент. Повечето от нас си правим равносметки за изминалата година, мечтаем за следващата, но и с това планираме какво ще приготвим за празничната трапеза. Надяваме се новата година да има добро начало и през всичките 12 месеца да се радваме на повече късмет. Разбира се, когато става въпрос за празник, суеверията винаги се прокрадват. Освен храните за късмет, с които ще нагостим близки и приятели, следим и за такива, които е добре да не слагаме на новогодишната трапеза, тъй като се смята, че носят лош късмет. Вижте кои са те в следващите редове.
Птиче месо
Ако не искате късметът ви да отлети в навечерието на Нова година, тогава заменете птичето месо на празничната трапеза с друго, пише az-jenata.bg. Според някои суеверия, кокошки, гъски, пуйки и т. н. обикновено се разхождат в мръсотия и там намират храната си. Ето защо се смята, че е на беднотия, ако на празничната трапеза сервираме птиче месо.
Яденето на нещо с крила в навечерието на Нова година също се счита за лош късмет, тъй като може да се приеме, че вашето щастие отлита.
Омари и раци
Въпреки че се смятат за деликатес, в навечерието на Нова година не бива да залагаме на тези изискани храни, гласи суеверието. Ракообразните се движат настрани и назад (особено ако са застрашени от хищници), а това се смята за лоша поличба, че животът ни също ще тръгне назад. Според австрийците например, консумирането на нещо в навечерието на Нова година, което се движи назад, означава, че през следващата година ще имаме повече неуспехи. Това важи и за скаридите. Заложете на морски дарове, които се движат в посока напред.
Къса паста, юфка, начупени спагети
Според японците нудлите като ястие за посрещане на новата година са храна за късмет, сила, здраве и дълголетие. Сервирането на спагети също се смята за късметлийско блюдо. Това, което не бива да допускаме като грешка при приготвянето им е да ги начупваме. Японците смятат, че начупената паста, юфката символизират съкратен живот. Ето защо в новогодишната вечер избягвайте да хапвате къса паста, юфка и начупени нудли или спагети (и друга начупена дълга паста).
Хляб с дупка
Има различни рецепти за хлябове, някои с мая, други които пък се приготвят с квас. След изпичане, ако сме приготвили хляба точно както е по рецепта, той може да има равномерно разпределени по-малки или по-големи дупки, което го прави още по-разкошен. Но вероятно ви се е случвало да закупите готов хляб или вашият домашен по разрязването да има една по-голяма дълбока дупка, като „тунел“, сякаш хлябът е „дефектен“? Това обикновено се случва при грешка с втасването, месенето. Вярва се, че е на лош късмет и загуба, ако в празничната вечер/ден, имаме такъв хляб на масата си. Бързо можем да поправим нещата при сервирането, като нарежем хляба така, че да пресечем тази голяма дупка.
Отидете към основна версия
29 Декември, 2022 16:31 29 382 10
Храните на новогодишната трапеза, които носят лош късмет
Суеверия от цял свят ни показват какво да не слагаме на празничната трапеза, за да не си навлечем лош късмет
Снимка: Shutterstock
Поставете оценка:
Оценка 4.1 от 65 гласа.