Отидете към основна версия

3 881 16

Защо червеното ядосва биковете?

  • бик-
  • бикове-
  • бикоборство-
  • червено-
  • цвят-
  • корида

Какво стои зад дългогодишната традиция на бикоборството?

Снимки: Shutterstock

Червеното е цветът на любовта. Но защо биковете не обичат червения цвят?

Може би си мислите, че биковете полудяват, когато видят червена пелерина, тъй като цветът също се свързва с гнева. Тук ще си поговорим за фактите и митовете около бикоборството и възприятията на биковете.

Защо биковете са толкова агресивни?

Много от това се свежда до пола. Нивата на тестостерон са по-високи при мъжките бозайници, поради което биковете са по-агресивни от кравите. Биковете обаче не са агресивни само заради тестостерона. Те са силно териториални създания, които влизат директно в борба, ако смятат, че някой навлиза в тяхната територия.

Комбинирането на тази агресия на биковете с техния огромен размер и сила ги прави опасни животни. Освен това биковете имат и остри рога, които могат да ви ранят смъртоносно.

Въпреки това има начини да се заобиколи агресията на биковете. Например, фермерите често поставят халки на носа на биковете си. Това значително помага за намаляване на опасността от присъствието около тези опасни животни, позволявайки им да контролират биковете от безопасно разстояние.

Червеният цвят наистина ли ядосва биковете?

Най-просто казано, отговорът е не! Всъщност агресията им се дължи на агресивното размахване на пелерината. В интерес на истината биковете дори не могат да видят цвета, тъй като очите им нямат конусовидни клетки, които са отговорни за разпознаването на червения цвят.

Заради тази липса на клетки биковете виждат само два цвята. Ако се чудите как биковете възприемат червения цвят, той изглежда като смесица между жълто и сиво.

Защо тогава тореадорите използват червено наметало?

Червената пелерина, която тореадорите или матадорите използват в битките с бикове, се нарича мулета. Използването на мулета е дълбоко вкоренено в традицията на бикоборството.

Произходът на мулетата датира от 1726 г., когато испански матадор на име Франсиско Ромеро го въвежда в света на бикоборството. В днешно време се използва в последния етап на корида, при която биковете се довършват с меч.

Разбира се, борбите с бикове могат да бъдат доста кървави събития. И като се замислите, това прави червеното логичен избор за наметалото. Червеният цвят може да прикрие кървавите петна от бикове, така че също така е много по-лесно да почистите пелерината след това. През по-голямата част от битката обаче Матадорите използват различно наметало, което е оцветено розово отвън и жълто отвътре.

Какво се случва с бика след корида?

Освен ако не са помилвани или това е корида в португалски стил, биковете се убиват в арената за корида преди края на събитието. Дори в редките случаи, в които матадорите не оцеляват в коридата, същият ужасен изход застига и нещастното животно.

След битка с бикове, трупът на бика се изважда от арената и се изпраща в кланица, тъй като месото му се използва за ястия.

Има дори ресторант в Испания наречен Casa Toribio, която е специализирана в използването на месо от бикове, използвани в битки с бикове – те получават месото си от арената за корида Las Ventas в Мадрид.

Но освен за преработка на месо за човешка консумация, месото се използва и за направата на храна за домашни любимци и храна за животни.

Какви породи бикове се използват за бикоборство?

Биковете, използвани за бикоборство, са торо браво бикове, или испански бойни бикове, порода говеда, произхождащи от Иберийския полуостров.

По отношение на външния си вид испанските бойни бикове изглеждат мускулести, тъй като са отглеждани за бикоборство и обикновено са оцветени черно или тъмно кафяво.

4-6-годишни бикове се използват за corrida de toros (професионални битки с бикове) и corrida de rejones (борби с бикове на кон). Бикове на възраст 3-4 години се използват за novilladas (аматьорски битки с бикове).

Теадорът в новилада се нарича новилеро и все още не се смята за матадор. Билетите за аматьорски събития обикновено са много по-евтини от професионални или конни битки с бикове.

Провеждат ли се все още борби с бикове?

Борбата с бикове вече е незаконна в много страни, като Обединеното кралство, Италия и Канада. Въпреки, че много хора не го подкрепят, коридите все още се провеждат в няколко държави.

Осем държави все още позволяват бикоборството, включително Франция, Испания и Португалия. Има обаче уловка с Испания, тъй като някои части на страната, като Калонж, Тоса де Мар, Виламаколум и Ла Вахол, го забраниха.

Някои испанци обаче не са готови да се сбогуват с кървавата традиция и държат тя да не бъде забранявана. Например, испанската автономна област Каталуния забрани кървавите спортове през 2010 г., но решението беше отменено през 2016 г., след като забраната беше счетена за противоконституционна.

Ядосването на биковете, когато видят червена пелерина, е мит. Те дори не виждат червеното по същия начин, по който го виждаме ние! Развяващото движение на пелерината пред носа на животното е това, което кара бика да атакува - използването на червени пелерини няма абсолютно нищо общо с провокирането на бикове.

За съжаление, тази испанска традиция е пример за изключителна жестокост към животните, което означава, че подкрепата за бикоборството намалява, като много държави забраняват кървавия спорт.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 8 гласа.

Свързани новини