Отидете към основна версия

3 936 12

Токсиколог разби стар мит за махмурлука и ефектите от алкохола

  • махмурлук-
  • алкохол-
  • изтрезняване-
  • активен въглен-
  • вода

Помага ли наистина активният въглен при махмурлук?

Снимка: Shutterstock

Най-вероятно мнозина са чували, че за да намалят ефекта на алкохола и да не се сдобият с ужасен махмурлук след тежка вечер, трябва да приемат повече вода и да се запасят с активен въглен. Токсиколог обяснява наистина ли работи това.

Помага ли активният въглен при махмурлук?

Разочароващо, но факт - нито активният въглен, нито ензимните препарати, които се препоръчват при препиване, не могат да се справят с токсичния ефект на алкохола. Екзогенните ензими помагат на панкреаса да преработи хранителния болус в стомашно-чревния тракт, но нямат ефект върху облекчаването на токсичния ефект на етанола, обясняват специалистите, цитирани от Флагман.

Освен това активният въглен, който често се използва при различни отравяния, също не работи добре за адсорбиране на алкохола. Не трябва да разчитате твърде много и на помощта на водата в случай на изпит твърде много алкохол.

Водата може да намали концентрацията на алкохол в тялото и да увеличи диурезата, като вследствие на това процесът на елиминиране да протече по-бързо. Но не може да разчитате на този метод. Водата би имала определен ефект върху малко количеството консумиран алкохол, но ако говорим за големи количества, тя няма да ви спаси от отравяне.

Според токсиколозите, за да намалите скоростта на абсорбция на етанол и неговия дразнещ ефект върху лигавицата на храносмилателните органи, можете да хапнете парче масло половин час преди купона. И не забравяйте за мезето.

Висококачественото мезе се счита за добро средство за предотвратяване на алкохолно отравяне, но пак е важно да се спазва умереността. Пушените меса, пържените, мазни храни, в контакт с алкохола, който стимулират производството на жлъчка и храносмилателни сокове, могат да претоварят панкреаса и да причинят панкреатит.

В случай на признаци на алкохолно отравяне, трябва незабавно да се потърси медицинска помощ. Ако пострадалият е в съзнание и има запазени рефлекси за повръщане, е възможно да се извърши прочистване на стомаха по така наречения „ресторантски метод“. На пострадалия се дава вода със стайна температура на малки порции от 200-300 мл.

Ако препилият вече не е в състояние да реагира на звукови и болкови стимули, той се поставя в стабилна странична позиция, при която ръката му е под челюстта, за да не се задуши с повръщане и да се избегне рецесия на езика, а в същото време да може да диша свободно. Такъв пациент не трябва да се оставя без надзор и в случай на спиране на кръвообращението трябва бързо да се предприемат мерки за реанимация.

Поставете оценка:
Оценка 3.3 от 7 гласа.

Свързани новини