Възрастовата категория на "Мери Попинз" от 1964 г. е повишена на PG от Британския съвет за филмова класификация (BBFC) почти 60 години след първата му премиера.
Рейтингът на филма беше повишен от категория U – което означава, че няма материал, който може да обиди или навреди – на категория PG, която препоръчва родителски надзор поради използването на дискриминационен език, съобщи Daily Mail.
Промяната е направена заради обиден термин за "койкой" - група хора, които са сред първите обитатели на южна Африка.
Класификаторите се захванаха с термина, използван от героя адмирал Бум – първо като препратка към хора, които не са на екрана, а след това като препратка към децата звезди на филма, когато лицата им са почернели от сажди.
“От нашите проучвания за расизма и дискриминацията разбираме, че основна грижа за родителите е възможността децата да бъдат изложени на дискриминационен език или поведение, които те могат да намерят за притеснителни или да повторят, без да осъзнават потенциалната обида”, заяви говорител на BBFC пред Daily Mail.
Прекласификацията засяга само киноверсията на филма, като според BBFC версиите за домашно развлечение все още имат рейтинг U. Въпросната дума е “хотентот”, възприето име на койкой, използвана от холандските заселници, за което се смята, че имитира техния език, но по начин, намиран за обиден. По-късно думата е използвана за обозначаване на всички чернокожи хора.
Това не е първият класически филм, чийто рейтинг е повишен през последните години. Според годишния доклад на BBFC за 2022 г. анимационният филм "Уотършип Даун" от 1978 г. е заслужил рейтинг PG, тъй като класификаторите са се стремили да “останат в крак с обществените стандарти”.
Те добавиха: “Когато изгледахме филма според настоящите насоки, го прекласифицирахме като PG в съответствие с настоящите ни политики за насилие, заплаха, детайли за наранявания и език.”
Филмът "Стар Трек: Филмът" от 1979 г. също е повишен от U на PG през същата година заради “много лек език, леко насилие и заплахи”, заявиха от BBFC.
При вземането на решение за класифициране на даден филм BBFC разглежда сцени, които могат да покажат опасно поведение, дискриминация, както и препратки към наркотици и секс. Също така се разглеждат езикът, използван във филма, сцените на голота и на заплаха, ужас и насилие.
Класификаторите обръщат особено внимание на дискриминационен език или поведение, което е “малко вероятно да бъде приемливо, освен ако не е ясно неодобрено, или в образователен или исторически контекст, или в особено остаряло произведение, което няма вероятност да се хареса на децата”.