Отидете към основна версия

6 896 14

Откриха неочаквана биомолекула на Марс - знак за живот на Червената планета

  • марс-
  • формалдехид-
  • откритие-
  • астрономи-
  • живот на марс

Японски учени стигнаха до заключението, че на Марс е имало формалдехид

Снимка: Shutterstock

Марс, една от най-интригуващите планети в нашата Слънчева система, отново зашемети учените. Неотдавнашно проучване, проведено от изследователи от университета "Тохоку" в Япония, откри следи от атмосферен формалдехид на червената планета.

Това неочаквано откритие на Марс може да е довело до образуването на биомолекули, които са от решаващо значение за поддържането на живота на планетата, се заключава в изследването. Резултатите от изследването са публикувани в списание Scientific Reports.

Марс е доста суха и безплодна планета в момента, но съществуват теории, че някога е била дом на самото зараждане на живота. Всъщност учените смятат, че Марс е бил дом на течаща вода в продължение на поне 200 милиона години.

Формалдехид и зараждането на живот

Сигналите за наличие на вода са най-важният показател за потенциален живот във Вселената, а сега ново изследване показва, че молекулите, които са необходими за началото на живота - формалдехид, биха могли да се образуват, когато на Марс е имало вода. Това добавя още един пласт към теорията за съществуването на живот на червената планета.

Формалдехидът е съществена съставка при създаването на основните градивни елементи на живота като протеини и РНК.

Изглежда, че преди около 3,8-3,6 милиарда години Марс може да е притежавал гостоприемна среда с течаща вода на повърхността си, което потенциално да е улеснило условията за възникване на живот. Това вероятно се е поддържало от наличието на специфични газове, които са допринесли за топлата атмосфера. Въпреки това все още е загадка дали тази среда е била подходяща за производството на формалдехид.

Какво показва проучването?

Проучването на университета Тохоку има за цел да проучи произхода на органични материали като формалдехид на Марс и да изследва условията, които биха могли да са съществували там преди милиарди години.

За да направят това, изследователите използват компютърен модел, за да симулират условията на Марс по онова време. Екипът стигнал до заключението, че органичният материал вероятно е формалдехид, тъй като в атмосферата е имало много въглероден диоксид, водород и въглероден оксид.

Екипът, ръководен от водещия автор Шунго Кояма, заяви: “Нашите резултати показват, че непрекъснатото снабдяване с атмосферен формалдехид може да се използва за образуване на различни органични съединения, включително аминокиселини и захари.”

Проучването също така счита, че “непрекъснат запас от биоесенциални захари на ранния Марс, особено през Ноахийския и ранния Хеспериански период,” е вероятен.

Това изследване носи значителен напредък в продължаващото търсене на живот извън Земята. Когато разберат условията, благоприятстващи живота на Марс, учените могат да подобрят методите си за идентифициране на признаци на минал живот.

Откриването на биоесенциални захари и аминокиселини в древна марсианска среда може да информира и насочи бъдещите мисии в търсенето на доказателства.

Поставете оценка:
Оценка 4.8 от 17 гласа.

Свързани новини