Историческият интерес към Османската империя се засили благодарение на популярните турски сериали като „Великолепният век“, които потапят зрителите в разкоша и интригата на дворцовия харем. Но не всички аспекти на изобразения живот предизвикват само възхищение. Един от често обсъжданите въпроси е защо наложниците, включително главната героиня Хюррем, не се събличаха дори докато спят? Това определено озадачава всички.
Религиозни предписания
Една от първите версии, които идват на ум, е свързана с религията, пише actualno.com. В исляма голотата, дори насаме, се смята за греховна. Последователите на исляма вярват, че ангелите на Аллах винаги присъстват край човек и показването на уважение към тях изисква спазване на определени норми, включително въздържане от голота. Следователно, дори в частна обстановка, хората се опитвали да бъдат облечени.
Традиции и норми на поведение
Втората причина е традицията по отношение на развода в ислямската култура. При раздяла съпругата трябва да напусне къщата на съпруга си с това, което носи. Въпреки че това правило се прилага предимно за съпрузи, а не за наложници, султанът по традиция не може да лиши момиче от дрехите и бижутата, които са ѝ дадени. Подобна постъпка би се считала за непристойна.
Климатични условия
Третата версия е свързана с климатичните условия. В цялата Османска империя е имало земетресения и винаги е било важно да сте готови да излезете бързо. Това прави необходимостта от носене на дрехи дори по време на сън доста рационална.
Студ в дворците
Основната причина обаче според историците е по-обикновена - студът. В дворците на Османската империя дори през лятото температурата се поддържала ниска. Архитектите от онези времена не са предоставили ефективни начини за запазване на топлината, а подовете често са били павирани с камък и мрамор. Дори с камините, които често се появяват в поредицата, поддържането на комфортна температура беше трудно. Робите служели за защита от студа и само избрани момичета на султана имали право да носят скъпи кожени изделия, като палта от самур или рис.