Според ново проучване на учени от Университета Макао (Китай), хората, които не са в брак, са по-склонни да изпитват симптоми на депресия в сравнение с тези, които са женени. Специалистите анализирали данни на 106 556 души от различни държави, включително САЩ, Великобритания, Мексико, Ирландия, Южна Корея, Китай и Индонезия. Изследването разглеждало риска от развитие на депресивни симптоми сред женени и неженени хора в период от 4 до 18 години.
Учени от Макао установили, че неженените мъже и неомъжените жени са с 79% по-склонни да изпитват симптоми на депресия в сравнение с хората, които са в брачни отношения. Процентът е още по-висок сред разведени лица — 99%, и 64% сред овдовели участници. Рискът от депресия е по-голям сред неженените мъже, а също и сред тези с по-високо ниво на образование.
Изследователите предполагат, че по-ниският риск от депресия сред хората в брак може да се дължи на взаимната социална подкрепа в рамките на партньорството, както и на по-добрите икономически възможности и позитивното влияние, което съпрузите оказват един на друг. Бракът може да предостави емоционална стабилност и сигурност, които помагат за намаляване на стреса и подобряване на психичното здраве.
В допълнение към това, предишни изследвания показват, че социалната изолация и самотата могат да имат сериозни последствия за психичното здраве. Учените от Университета на Флорида например откриха, че самотата увеличава риска от развитие на деменция с 31%. Това показва колко важна е социалната свързаност за психичното благополучие и колко сериозни могат да бъдат последиците от липсата на социална подкрепа.