Отидете към основна версия

2 495 9

Разкриха самоличността на владетеля, изобразен на статуята в античния град Хераклея Синтика

  • хераклея синтика-
  • статуя-
  • владетел

Това е римски принц, живял по времето на управлението на Октавиан Август

Снимка: БГНЕС

Една от големите мистерии на тазгодишните проучвания в античния град Хераклея Синтика вече е разкрита. На специална пресконференция ръководителят на теренните изследвания проф. Людмил Вагалински обяви, че човекът, изобразен в статуята, е римски принц, живял по времето на управлението на Октавиан Август и е негов внук, предаде репортер на "Фокус“.



"Колебаем се между двама братя – Луций и Гай. Везните обаче клонят повече към Луций. Октавиан Август ги е подготвял за свои наследници и бъдещи управници на империята, но и двамата умират сравнително млади. Цялата събрана информация – историческа, стилова и друга – ни води до заключението, че става въпрос за един от тях. Наричат ги Гай Цезар и Луций Цезар, защото са били подготвяни за наследници на императора. По-скоро това е Луций, който умира преди да навърши 18 години. По-големият Гай загива на около 24 години от рана, получена в битка“, поясни проф. Вагалински.

Припомняме, че по време на тазгодишните проучвания в античния град Хераклея Синтика, в т.нар. Голям канал бяха открити две статуи. Първата бе сравнително добре запазена, като проф. Вагалински и екипът му предполагат, че тя изобразява Луций Цезар или Гай Цезар. Втората статуя беше намерена без глава, но малко по-късно главата също бе открита. След пренасянето ѝ в Историческия музей в Петрич бе потвърдено, че тя принадлежи на намерената статуя.

В тази връзка проф. Вагалински коментира, че не е изключено двете статуи, открити в Големия канал, да изобразяват двамата братя.

"Искам да видя главата на втората статуя, след като бъде почистена. Имаме известни съмнения. Със сигурност знаем, че тя принадлежи на статуята, но е нужно да се изяснят някои детайли. Въпросът дали статуите са на двамата братя е напълно резонен, тъй като те са били поставени симетрично на входа на Големия канал – само те. Останалите статуи са разположени отстрани на канала“, допълни той.

Проф. Вагалински изрази специални благодарности към целия си екип, както и към Община Петрич и кмета Димитър Бръчков за оказаната помощ и подкрепа, довели до постигането на значими резултати.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 26 гласа.

Свързани новини