Космическата сонда „Паркър“, един от най-амбициозните проекти на NASA, постигна нов етап в своето изследване на Слънцето, като направи рекордно приближаване до нашата звезда на 24 декември. Това беше 22-рото ѝ приближаване и най-рискованото до момента. За кратко, комуникацията със сондата беше прекъсната точно преди тя да достигне най-близката си точка, но NASA очаква връзката да бъде възстановена на 27 декември, съобщава Kaldata.bg.
Влизане в короната на Слънцето
Сондата „Паркър“ буквално се потопи в слънчевата атмосфера, наречена корона – регион, който все още е обвит в мистерия и представлява сериозно предизвикателство за учените. Короната на Слънцето достига температури от невероятните 1,1 милиона градуса по Целзий. Единствено ниската ѝ плътност предотвратява моменталното изпарение на сондата. Въпреки това, дори в този екстремен регион, температурата на повърхността на Слънцето, на около 1600 километра разстояние, спада до приблизително 4100°C – явление, което учените все още не могат напълно да обяснят.
Сондата „Паркър“ е първият апарат, който навлиза толкова близо до Слънцето, и предоставя безценни данни за поведението и структурата на нашата звезда. Учените се надяват, че сондата ще помогне да се разкрият ключови въпроси, като например защо короната е значително по-гореща от повърхността на Слънцето и как се генерират слънчевите ветрове.
Тази мисия е не само технологично чудо, но и път към по-доброто разбиране на основни процеси, които засягат не само нашата звезда, но и Земята. Независимо от рисковете, „Паркър“ вече е записал името си в историята на космическите изследвания.