С наближаването на Нова година мнозина усещат усещане за потиснатост и напрежение, което често може да ни попречи да се насладим на празничната атмосфера. Според клиничния психолог и сексолог в клиника „Будь Здоров“ на Сущевски Вал, Иля Суслов, предновогодишната меланхолия или новогодишната депресия е свързана с четири основни фактора: желанието да решим всички проблеми до края на годината, планирането на занимания по време на празничните дни, притесненията около новогодишната подготовка и финансовите трудности. Ако успеем да овладеем тези четири пункта, вместо стрес ще изпитаме истинско удоволствие от празниците, обяснява експертът пред „Газета.Ru“.
Безкрайното "трябва" – основен виновник за празничното прегаряне„Основната причина за празничната меланхолия е безкрайното "длъжен съм". Много от задачите, които смятаме, че трябва да свършим преди Нова година, всъщност могат спокойно да бъдат отложени. Когато се опитаме да обхванем необятното и да се срещнем с всички приятели и роднини, често в последните часове преди празника сме емоционално изтощени и нервни“, коментира Суслов.
Мисълта за "идеално" празнуване излишно ни напрягаДруга причина за новогодишния стрес е свързана с търсенето и запазването на места за празненства, както и с планирането на различни активности за цялото семейство. Много хора се ръководят от принципа “колкото повече, толкова по-добре” и се стараят да вместят максимално събития в програмата си, което неминуемо води до още по-голямо напрежение.
„Съществува голямо заблуждение, че спазваните с години традиции за посрещане на Новата година не трябва да се променят. Някои домакини продължават да вярват, че всичко трябва да е приготвено лично от тях и да изкарат часове в кухнята, за да има обилна трапеза. В резултат на това те стигат до момента на празника тотално уморени и без капка енергия за близките си“, уточнява психологът.
Финансовата страна на празникаНе на последно място, разходите преди празниците могат да създадат усещане за тревожност. За да избегнете прекомерните харчове и импулсивни покупки, специалистите препоръчват да планирате всичко по-рано и да си съставите списък с необходимите подаръци и продукти.
„Запомнете, че не е задължително да купувате скъпи подаръци за всички. Борбата с предпразничното прегаряне е преди всичко борба с дълбоко вкоренените стереотипи. Не бива да се притеснявате да направите точно това, което вие искате, а не което ви се струва, че останалите очакват от вас“, заключва Суслов.
В крайна сметка, ключът към спокойствието и доброто настроение преди Нова година е да се освободим от излишните задължения и нереалистични очаквания. Вместо да се втурваме в трескави приготовления и да се опитваме да изумим всички около нас, по-добре да планираме всичко разумно, да отделим време за почивка и да се наслаждаваме на истинския смисъл на празника – споделените мигове с хората, които обичаме.