За тези, които не искат напълно да се откажат от алкохола, известният специалист по хранене и здраве на червата д-р Дарил Джофри сподели пред New York Post своите препоръки за "най-полезните" и най-вредните алкохолни напитки за общото здраве.
Кой алкохол е „по-безопасен“?
Според д-р Джофри, джинът е най-добрият избор за тези, които искат да пият по-здравословно. Той обяснява, че джинът, който съдържа екстракт от хвойна, е най-малко киселинен алкохол с pH 7, което го прави по-близък до неутралното, за разлика от по-киселинните напитки като вино или бира, които имат pH от 3 до 4.
„Това по-високо pH го прави по-нежен за стомаха и по-малко вероятно да наруши киселинно-алкалния баланс на тялото,“ казва специалистът.
Освен това джинът не съдържа захар, което е от съществено значение за избягване на резки скокове в кръвната захар и минимизиране на възпаленията. Въпреки това, д-р Джофри предупреждава, че трябва да се избягват коктейлите на основата на джин, тъй като те обикновено са богати на захар и калории.
Ползите от джина
Изследванията показват, че хвойновите плодове, основна съставка на джина, имат антистареещи свойства благодарение на високото си съдържание на антиоксиданти.
Тези антиоксиданти не само укрепват клетките, но и подобряват кръвообращението и подпомагат изхвърлянето на токсини от червата, което благоприятства цялостното здраве на храносмилателната система. Освен това, противовъзпалителните съединения в хвойновите плодове са известни с това, че намаляват оксидативния стрес и подобряват състоянието на кожата.
Най-вредният алкохол
Лоши новини за любителите на бирата – според д-р Джофри, бирата е най-вредният избор, оставяйки тежки последици за здравето и сериозен махмурлук на сутринта.
„Бирата комбинира висока киселинност, глутен, захар и странични продукти от ферментацията, което я прави истинска катастрофа за храносмилането и метаболизма,“ обяснява той.
Бирата се произвежда от ферментирали зърна като ечемик, пшеница и царевица, които често съдържат глутен – виновник за възпаления, дразнене на стомашно-чревния тракт и появата на синдром на пропускливите черва.
Вредите от бирата
За хората, чувствителни към глутен, бирата отслабва чревната бариера и води до системно възпаление, което с времето може да бъде свързано с хронични заболявания. Освен това, процесът на варене оставя след себе си конгенери – химични странични продукти от ферментацията, които усилват махмурлука и натоварват черния дроб.
Бирата често съдържа и консерванти и добавки, които допълнително увеличават възпалението, нарушават здравето на червата и влошават състоянието ви на следващия ден.