Археологическият парк в Помпей обяви в петък впечатляващо откритие: при разкопки на частен дом (domus) в квартал (insula) 10 на област (Regio) IX е разкрит мащабен комплекс от термални бани. Според археолозите това е „откритие, което се случва веднъж в живота“, тъй като комплексът е едновременно най-големият и най-сложният частен спа-център, откриван някога в древния римски град, погребан под пепелта на Везувий през 79 г. сл. Хр.
Най-голямата частна баня в Помпей
Екипът съобщава, че новооткритите бани, свързани с банкетна зала, надминават по мащаби и комплексност други сходни примери от Помпей, сред които Термите в дома на Юлия Феликс, Къщата с Лабиринта и Вилата на Диомед. Според директора на разкопките, Габриел Зухтригел, археолозите са открили и богат набор от предмети, включително лични бижута, които допълват историята за лукса и престижния статут на собственика.
'Once-in-a-century' discovery is unearthed at Pompeii - and it reveals what life was like for the super-rich in the ancient Roman city https://t.co/KCmmyjFEg1 pic.twitter.com/6BaFlYo7Eb
— Mail+ (@DailyMailUK) January 17, 2025
„Това е откритие, което се случва веднъж в живота,“ отбелязва Зухтригел.
„Всяка подробност е била създадена, за да допринесе към една пищна „сцена“, в чийто център е бил самият стопанин.“
Разкопките, ръководени от археоложката Анна Онести, са извършени по нестандартен метод, при който екипът е успял да стигне до долните нива на термите, без да се налага да разглобява или унищожава нестабилните архитектурни елементи на колонадата. Това позволило да се запази оригиналната структура на сградата.
Pompeii antik kentinde yanardağ kalıntısı altında 2 bin yıllık hamam bulunduhttps://t.co/4AKLNJLt6v pic.twitter.com/uSDsVOpQTU
— Diken (@DikenComTr) January 17, 2025
Сцена за тържества и политически отношения
Пряката връзка на термалния комплекс с просторна трапезария (наречена „Черната зала“, открита и оповестена по-рано) ясно показва, че този римски дом е бил своеобразна сцена за провеждането на пищни банкети. В римското общество подобни събития са били не просто частни забавления, а своеобразен социално-политически инструмент. Чрез подобни празненства домакините осигурявали изборна подкрепа, лансирали кандидатури на приятели и роднини, или просто демонстрирали високия си социален статус.
Термалният комплекс включва calidarium (горещо помещение), tepidarium (умерено топло помещение), frigidarium (студено помещение) и съблекалня (apodyterium), в която са разположени пейки за до 30 души. Студеното помещение (frigidarium) е особено внушително: представлява перистил – двор с колонада с размери 10 на 10 метра и голям басейн в центъра.
Pompeii: Spectacular new discoveries unearthed include private spa - BBC News https://t.co/E7PkZ5jfMu
— Richard Phillips (@tweeterboy) January 17, 2025
Разположението на термите в близост до голямата триклиний (банкетна зала) напомня сцени от сатиричния роман „Сатирикон“ на Петроний, където богатият освободен роб Трималхион устройва легендарно разточителен пир в град от Кампания през I век сл.Хр. Преди да седнат на трапезата, героите в книгата, включително Трималхион, посещават балнеума (банята), подсказвайки, че културният контекст не е бил толкова различен от реалността в Помпей преди изригването на 79 г. сл.Хр.
Целият дом заемал южната част на insula 10. По украсата на стените в т.нар. Втори и Трети стил става ясно, че сградата е имала дълга и важна история. Несъмнено собственикът е бил влиятелна фигура, принадлежащ към градския елит. За да впечатли многочислените си гости, той обособил в дома си място, където можел да организира разкошни тържества, съчетани с възможността за къпане и отдих в термите.
Biggest ever private bathhouse found in Pompeii. 'Once in a lifetime discovery' says site chief Zuchtriegel #ANSA https://t.co/J5vj2CDXGq
— Ansa English News (@ansa_english) January 17, 2025
Входът на къщата е бил разположен в южния ѝ край, където вероятно се е намирал и традиционният атриум. Оттам посетителите достигали до широк перистил, заемащ почти цялата ширина на квартала. Част от колонадата все още не е напълно разкрита и единствено най-горните части на ъгловите колони се виждат над земята.
По протежение на перистила са открити редица помещения:
- голям oecus (приемна зала), украсена във Втори стил,
- коридор,
- малка стая, декорирана в Четвърти стил,
- коринтски oecus, заобиколен от поне 12 колони на три от страните си и изписан с мащабни живописни сцени (megalographia) във Втори стил. Откритата досега украса включва фриз с натюрморти от дивеч и риба, представяни на гостите по време на празненства.
Специалните временни подпори, използвани по време на разкопките, ще бъдат оставени, за да защитават сградата и в бъдеще, до реализацията на следващ етап от реставрационните дейности. Експертите се надяват, че предстоящите изследвания ще допълнят откритията и ще разкрият още подробности за живота, културата и навиците на древните римляни, които са обитавали този забележителен дом в Помпей.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 очевидец
17:04 17.01.2025
2 Попей
17:04 17.01.2025
3 Дядо Гъдю
17:08 17.01.2025
4 Червената шапчица
17:11 17.01.2025
5 Болгар
17:15 17.01.2025
6 Жакузи
18:09 17.01.2025
7 гробар
18:45 17.01.2025
8 Помпей не ме впечатли
19:10 17.01.2025
9 ганю
с 5 различни басейна и температура на водата
20:46 17.01.2025