Отидете към основна версия

3 Март, 2016 19:44, обновена 3 Март, 2016 19:44 2 552 4

В Деня на Освобождението

  • 3 март-
  • деня-
  • освобождението

Отново ще се взираме в детайлите, които ни разделят

Снимка: БТА
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В Деня на Освобождението, отново ще се взираме в детайлите, които ни разделят. Така сме свикнали и така ни харесва. А и явно това си можем. Създаването на конфликти от нищото за нас е вътрешна потребност, кръв и кислород за изтерзаните ни души. Смазваме клавиатурите, пускаме кафето и заставаме на пусия за инакомислещи.

Днес пак ще чакаме националистите да направят някоя пакост на тържествата. За едни това ще е провокация, за други – патриотичен порив. Внимателно ще се вслушваме в речта на Плевнелиев, за да чуем, ще спомене ли за ролята на Русия или пак ще го удари на евроатлантизъм.  Ех, колко разправии щяхме да си спестим, ако Априлското въстание бе прогонило турците отвъд Чаталджа. А то какво стана? Сега новосформираната парламентарна комисия, която ще души за намеса на Турция и Русия във вътрешните ни работи, трябва да излезе със становище, воювали ли са Русия и Турция на наша територия и какви са били задните им намерения през 1877 г. Който изрази признателност към падналите руски войни край Плевен, Шипка и Стара Загора ще бъде заклеймен като комунист и рубладжия, а тези от противниковият лагер ще бъдат закичени, като с мартеници, с определенията грантаджии, соросоиди и други непознати доскоро думички, неусетно настанили се в ежедневното ни политическо говорене. Ще изтръскваме пак и пак тефтерчето на Левски, току виж изпаднала още някоя неразмахана до днес мисъл, която да експонираме из социалните мрежи като иманярска находка.

Едни ще твърдят, че Левски е престъпник и детеубиец, други ще се кахърят, как никой не му е помогнал по пътя му към София след залавянето. Няма да потъне в забвение и фразата на Дякона: „Тоз който ни освободи, той ще да ни и пороби“. И още как. Стенограмите от процеса срещу Левски буквално крещят, колко  потресаващо сам е бил той в края си. На Ботев пък въобще няма да му се размине. Ще припомним, че действията му на „Радецки“ са си били чиста проба тероризъм. Други ще отбележат, че поетичната му душа се е хранила с много вино и целият поход на четата от Козлодуй към Врачанския балкан е било едно, меко казано зле обмислено, ритуално самоубийство. Други ще ровят за нови и нови факти и фактчета около смъртта му. Полудял ли е накрая Войводата и оцелелите четници ли го убиват. Какво е казал Никола Обретенов на смъртния си одър и пр. Защото на някои им идва твърде патетична  версията за случаен турски куршум, баш в челото на поета. Трети ще се тюхкат, как никой не е помогнал на четата, защо врачани не са излезли с оръжие в ръка, а само са гледали сеир. Разбира се, виртуалното пространство ще се раздира неистово и от спорове по най-актуалната напоследък разделителна линия – как да наричаме тези 500 години – робство, иго, владичество, присъствие, съжителство.

Дали ще проумеем епохалната важност на Трети март, ако си дадем сметка, че половината история на народа ни около гордата Стара планина е минала при неучастието ни в  държавните дела. В тотална изолация от важни решения за собствените ни съдбини. Синините от бича не са толкова страшни, колкото вече генетично насаденото и предавано разбиране, че има кой да мисли и решава вместо нас. Имали сме предостатъчно време да отгледаме нови и нови поколения с житейското верую, че нищо не зависи от нас и най-добре да си кютаме ден да мине друг да дойде. Не се занимавайте, гледайте си работата - Белчо и Сивушка, кирката, струга и пр. Дий, воле, дий…Преди време бяха питали един депутат за неговата оценка на кабинета. И онзи буквално каза, че е много малък да дава оценки. Аз съм много малък. Това каза народният представител, излъчен от отдавна свободния суверен. Синджирите с роби не са дрънчали 500 години към Анадола. Нито кланетата и изнасилванията са били постоянни и ежедневни. 1405-а е била различна от 1532-ра, тя пък от 1648-ма и т.н. Но, както казват в спомените си някои от оцелелите  представители на освободителното ни движение, турците вече не ни колеха, не ни биеха, но унижението да бъдеш под властта на чужди хора, които с нищо не са по-горе от нас, в което и да е отношение, беше непоносимо.

Май е по-добре, че не знаем къде са гробовете на Ботев и Левски. Представяте ли си, какви политически циркове щяха да се разиграват там на всяка годишнина от смъртта им.

А детето вчера плака цял ден. Учили „От Батак съм, чичо"...

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини