Отидете към основна версия

1 486 1

Българското висше образование е конкурентно

  • любен тотев-
  • образование-
  • съветът на ректорите

Според професор Любен Тотев Съветът на ректорите трябва да е от полза за обществото

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

„Аз искам Съвета на ректорите да стане един много работещ орган, който да може да е от полза както за висшето образование в България и нашето Министерство на образованието, така и за всички институции на държавата като цяло. Смятаме за в бъдеще да вървим напред с нашите интереси, с тези на висшето образование, на Министерство на образованието и на цялото общество. Българското висше образование е конкурентно и в момента.“ Това заяви пред Факти.бг. проф. Любен Тотев, ректор на Минно -геоложкия университет “Св. Иван Рилски”. Днес той бе избран за председател на Съвета на ректорите в България.

Проф. д-р инж. Тотев, какви ще са основните цели, които ще преследвате като председател на Съвета на ректорите?

Съветът на ректорите трябва да стане един много работещ орган, който да може да е от полза както за висшето образование в България и нашето Министерство на образованието, така и за всички институции на държавата като цяло. В Съвета на ректорите влизат хора с много опит и много знание, които могат да бъдат полезни. Ние сме решени да бъдем от полза за нашето общество, така че всички, които искат да бъдат удостоени с нашите знания, така да се каже, могат да ни използват.

Ще отворите ли ректорската организация към всички форми на държавата?

Разбира се. Смятам, че това е наш дълг и наша отговорност.

Как смятате, че трябва да се развива самият Съвет на ректорите?

Самият факт, че днес бяхме толкова обединени, като от 49 човека - 47 гласуваха „За”, показва колко сме единни.

Какво трябва да се направи, за да се повиши нивото на висшето образование в България?

Може би трябва да се обърне малко по-голямо внимание на качеството. Трябва да се знае, че недостойно по някой път се обиждат и се дават некомпетентни отговори от хора, които нямат нищо общо с висшето образование. Правят се различни квалификации, което не прави чест. Ние сме били достатъчно мажоритарно избрани от самото начало, когато сме били аспиранти, доценти, професори или пък по другата йерархия като ръководители на висшите учебни заведения, като завеждащи катедри, декани и Ректори. Това са само мажоритарни избори, при които ние сме доказали, че можем и хората са ни избрали.

Може ли висшето образование в България да стане конкурентно на това в Европа?

Разбира се. То и сега е конкурентно. За това говори факта, че наши специалисти, които са завършили при нас, за съжаление заминават да работят в Европа или чужбина и там са добре приети. Фактът , че студенти идват да учат при нас от чужбина, също говори за качеството на българското висше образование. Това, че някой се стреми понякога да неглижира нещата е друг проблем. Иска ми се това да не се случва повече.  

 

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини