Буквално за една нощ от място за копнеж, Ница се превърна в шифър на тероризма. След това Турция бе разтърсена. "Европа е заобиколена от дъга на кризи - от Балтийско море до Персийския залив, и сега сякаш всичко, което през десетилетията бе постигнато за стабилността, сигурността, доверието и учтивостта, е изложено на риск", пише проф. Михаел Щюрмер за в. "Ди Велт".
"Бяхме ли предупредени? Да, ние бяхме предупредени“, отговаря Михаел Щюрмер и дава за пример книгата „Сблъсъкът на цивилизациите и преобразуването на световния ред" (The Clash of Civilizations and the Remaking of World Order), от Самюел Хънтингтън, която излезе преди 20 години. „Тогава авторитетният професор от Харвард описа света и смути общото облекчение след Студената война. Предупреждението остана нечуто. Ако някой днес разлисти 500-те страници, ще открие много от пожарите на съвремието, особено горящите граници на исляма, с което Хънтингтън тогава възмути добронамерените. Той видя след края на Студената война в културата и религията, в историята и географията, движещите сили на новите конфликти, които в биполярността на Студената война бяха само замразени, но не и премахнати“, коментира проф. Щюрмер.
Хънтингтън и неговите последователи разбраха, че най-новото може да бъде и най-старото, че политическият ислям може да разруши арабските нации, че Русия няма да се примири със загубата на Украйна, Грузия и Балтийските страни, че Балканите ще станат кърваво блато и че оттатък Тихия океан, ако Китай си поиска наследството, ще се създадат кризи и конфликти, които няма да маркират ново равновесие.
Книгата на Хънтингтън първо бе предупреждение към правителството на Бил Клинтън, обвързано със съвета да се намери ново културно равновесие в един многозначен свят. Той предупреди за американската изключителност (exceptionalism).
„Две десетилетия по-късно, имайки предвид изгубените битки и нарастващите конфликти на културите, предупрежденията на американския професор се четат с очите на опита, но и с безпокойството, че потенциалът на културните конфликти все още не е изчерпан. Книгата на Хънтингтън бе предупреждение, че паузата в световната история, която направи възможно немското обединение, няма да трае вечно“, пише проф. Михаел Щюрмер за в. "Ди Велт".