Отидете към основна версия

2 925 9

Равнис! Гореща генералска есен

  • равнис-
  • гореща-
  • генералска есен

В БСП преминаха през избора отдолу нагоре, а в ГЕРБ вероятно отгоре надолу

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ще има ли генералска битка на президентските избори? Въпросът стои отворен. Прогнозите  „за” и „против”  са на високи обороти. Крамолите в партиите в ляво и в дясно си текат и се вижда колко трудно е постигането на консенсус около личност, обединяваща нацията.  Единствено патриотичните партии успяха засега да преглътнат обидите помежду си и да кажат „да” на единна кандидатура за кандидат – президент и вицепрезидент в лицето на Красимир Каракачанов и Явор Нотев. Управляващата партия ГЕРБ поражда един куп въпроси около фигурата – обединител на нацията, която да излъчва сигурност. Фигурата я имат, но тя трябва да постигне консенсус със себе си, с партията и със Запада. Едно е ясно от ГЕРБ ще го играят солово. Като че ли и този път всичко ще се решава в последния момент и едва ли ще може да се случи избора на първи тур. Отново ще е нужен златния пръст на очертаващия се балотаж.

В БСП преминаха през избора отдолу нагоре, а в ГЕРБ вероятно ще е отгоре надолу. В БСП не бе избрана кандидатура, която е с най-много номинации в името на сигурността и външно политическата обстановка. Но избора бе и с най-много скандали. Сред номинираните бяха Мая Манолова, Илияна Йотова - Янаки Стоилов, Румен Гечев - Михаил Миков и ген. Румен Радев. Кандидатурата на Манолова предизвика размяна на реплики в партията между самата нея и Стефан Данаилов, и не само. Най-харесвани в БСП за президент са Корнелия Нинова, Мая Манолова и Илияна Йотова. Но Корнелия Нинова изненадващо лично предложи генерал Румен Радев. Социалистите се аргументираха за избора си по следния начин: „Не ни трябва президент, който разделя и противопоставя, а такъв, който ще работи за единството на нацията и от първия ден на поста ще бъде над партийните страсти и битки. Време е за президент, който с достойнство и характер ще отстоява българските интереси пред света. Президент, чрез когото българският глас ще се чува отчетливо както в Европейския съюз и НАТО, така и в отношенията с Русия”.  БСП ще каже думата си за кандидатите си за президент и вицепрезидент окончателно в някоя от следващите седмици.

Факт са преговорите в ляво с АБВ, които макар и да издигнаха собствена кандидат-президентска двойка – Георги Първанов – Ивайло Калфин, прегърнаха радушно кандидатурата на ген. Румен Радев. Заговори се, че ген. Радев е човек на Първанов и в името на обединението Нинова е лансирала именно тази кандидатура. Нинова обаче отрече и заяви, че това е една от многото манипулации, които тя е чула. Радев бил номиниран от хората от над 20 общински партийни организации .  В същото време Румен Петков от АБВ заяви, че вече не са толкова критични към БСП, а и кандидатурата на ген. Радев я определи така: „Искам дебело да подчертая, че това един изключително подготвен и достоен човек. След това български генерал, след това офицер, след това пилот. Преди всичко почтен, редовен, силен човек“.

Очаквано „Движение 21” се раздвижи.  Аргументите бяха, че действията на ръководството на БСП от началото на разговорите до момента създават впечатление, че БСП е раздирана от колебания и вътрешни противоречия, и не е готова за преговори. Имало и съществено разминаване в разбиранията и подходите на Движение 21 и на БСП към предстоящите избори. Според „Движение 21” поставянето на изборната надпревара върху плоскостта „ляво-дясно“ работи в полза на кандидата на ГЕРБ.  Остава открит въпросът за посоката на движение „Движение 21”.

ГЕРБ традиционно обяви, че ще играе самостоятелно и отказа на Реформаторския блок да играят за единна кандидатура. Вицепремиерът Румяна Бъчварова се  аргументира по следния начин: „ Не може фигурата на държавния глава, който ще олицетворява нацията и държавата и ще ни представлява навън, да бъде резултат от политически компромис. Не, че не може, не би трябвало това да се случва”. ГЕРБ остана категорична обаче, че ще обяви кандидатурите си едва през септември, макар, че имала такива и нямала дефицит на кадри. Сред спряганите имена се завъртяха Йорданка Фандъкова, Цецка Цачева, Томислав Дончев, но след издигането на кандидатурата на ген. Радев все повече се заговори за тази на лидера на ГЕРБ и министър – председател Бойко Борисов.  Той видимо се ядоса на ген. Радев, защото го бил предал, след като не прие оставката му миналата година. Като, че ли Радев пообърка плановете му за предрешения избор. В нормалните демокрации кандидатурите се обявяват месеци преди изборите, за да има обсъждане, прозрачност, време за поднасяне на идеите на кандидатите и тяхното одобрение или неодобрение. ГЕРБ като, че ли изчакват да видят всички останали кандидатури. Това вече са го играли със сегашния държавен глава Росен Плевнелиев, който наложиха в последния момент и резултатът бе виден.  Борисов винаги си е правил PR кампания, но сега като, че ли тя е по-усърдна.  Доста светкавична бе  реакцията му след  подаване на оставката на ген. Радев, спретнатото набързо посещение в Црънча и Граф Игнатиево. Чуха се и гласове, че само плашел, защото бил наясно, че ако се кандидатира, той съзнава, че това е край на активната му политическа кариера. Защото президентът няма никакви правомощия, с изключение на това, че може да се обажда от време на време по въпросите на външната политика, като и по въпроси, свързани с армията и с българите чужбина. В същото време той не е изкачил и последното стъпало в управленската власт. Защо пък да не го направи? Ако наистина трябва да е генералска битка, то като, че ли, за да я спечели срещу ген. Радев остава единствен Борисов.

Иначе при Реформаторите едва ли би могло да се случи нещо драматично за преобръщащо сегашното политическо статукво. Може би най – удачната кандидатура сред спряганите е Димо Гяуров, който също може да излезе с достойнство срещу Радев и Борисов. Сред останалите имена са проф. Огнян Герджиков,  Гроздан Караджов, Трайчо Трайков, проф. Велислав Минеков, генерала от резерва Съби Събев и Корман Исмаилов. 

През септември всички кандидат - президентски двойки ще бъдат ясни, но като че ли по-скоро генералската битка е най-вероятния вариант.  Съдбата на бъдещия президент със сигурност ще се реши от това кой ще получи гласовете на ДПС .  Предстои и референдум с три въпроса, на който ще е изключително важно избирателят да даде гласа си особено в частта за мажоритарния вот. Но не е никак изключено в  политическата надпревара да се намеси и Слави Трифонов, който може да разбърка картите. Ако това се случи, най-малкото също ще е определящо къде ще отидат и неговите гласове.

Факт е, че три от партиите в управляващата коалиция издигат самостоятелни кандидати за президент, а  четвъртата отива в коалиционно партньорство с опозицията.

Дали България ще намери фигурата на обединител, който ще води държавническа политика в днешния размирен свят, ще стане ясно на 6 ноември.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини