На девети май се чества Победата над фашизма. Чества се и Денят на Европа, който е следствие от първото събитие. Ако не беше Победата над фашизма, Европа можеше да съществува, но като райх.
Долнопробно е да не се отбелязва решаващата роля на Съветската армия за смазването на нацизма.
Това се казва в апел на предприемача Васил Василев.
Но крайно неправилно е ние сами да пренебрегваме и отминаваме ролята и на българската армия за Победата. Участието на Първа българска армия под командуването на ген. Владимир Стойчев в заключителната фаза на войната 1944 - 1945 г. е основната причина България да не загуби и един кв.см. територии.
Боевете при Драва, Страцин - Мур и Драва - Соболч, приносът на нашите войски за освобождението на Югославия, Унгария и Австрия, победите над Вермахта, участието на ген. Стойчев в парада на Червения площад ни дават моралното основание да се считаме сред страните-победителки. Антифашистката съпротива, спасяването на българските евреи, признанието на цар Борис пред Хитлер : " Ако изпратя български войски на Източния фронт, те ще преминат към руснаците заедно с духовата музика " допълват основанието ни да изтъкнем приноса си за победата над фашизма.
Всъщност кръвта на десетките хиляди български генерали, офицери, подофицери и войници, загинали или ранени във войната, ни позволява да отстояваме териториалната си цялост на Парижката мирна конференция. Ако не бяха дадени тези скъпи жертви, Гърция и Югославия, поощрявани от Чърчил, щяха да откъснат Пиринска Македония и Видинския край от държавата ни. Ако не беше героизмът на Първа българска армия, Сталин нямаше да обяви : " И косъм няма да падне от главата на България ".
Затова сме длъжни на 9 май да отдадем почит и на нашите храбри войни, загинали по бойните полета на Втората световна война.
Не трябва да се чувстваме победена страна във войната. Имаме достатъчно основания за това.