Отидете към основна версия

5 781 5

Слънцезащитен крем се ползва през цялата година

  • слънцезащита-
  • крем-
  • съвети-
  • мазане

Лятото мазането е задължително на всеки 2 часа

Снимки: Shutterstock
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Слънцезащитните кремове се ползват през цялата година. Причината е проста: Слънцето „хапе” кожата дори, когато не грее пряко. Друг важен факт е, че през лятото трябва да се мажем на всеки два часа, ако искаме да предпазим кожата. Защо това е така, специално за ФАКТИ, обяснява кожният специалист доц. Румяна Янкова.

Доц. Янкова, защо слънцезащитните кремове трябва да се ползват през цялата година?

По обяд енергията на слънцето е най-голяма. В сутрешните часове и късно след обяд греенето е по-малко, но не е липсващо. Ако говорим за ултравиолетовите А лъчи, то там кожата ни не се зачервява. Не е така при Б лъчите, където след като сме изложени на слънце кожата се зачервява, което е един вид естествена защита и предупреждение да не седим много на слънце. А лъчите обаче са неосезаеми. Там няма нищо друго освен едно леко пигментиране след еднодневен престой. Ние не знаем че сме изгорели. UV лъчите са през цялата година и именно поради тона трябва да имаме защита от тях. Те са в мъгла, дъжд, минават и през стъкло.

Лицето като, че ли е най-пряко изложено на слънчевите лъчи. Повечето кремове са с UV филтър ...

UV филтърът има значение като стойност за това, колко е широка и популярна козметиката. Би следвало във всеки един дневен крем да има 15 фактор защита. Той дори не се съобщава вече. По-рано беше 5 сега е 15. Това са сравнително ниски фактори. Ако се говори за защита с повече мощност, би следвало да е над 30, дори 50 фактор. По-добре е да се сложи 50+ фактор. Причината е, че дефакто ние не слагаме необходимото количество. Така например, ако се сложи наполовина от необходимия крем, факторът може да е 50, но дефакто той пада до 25. Действа 2 часа. За инфрачервените лъчи трябва да отбележим, че има значение и температурата на тялото. Също така изпотявайки се потта избутва крема и на местата на порите вече няма защита.

Къде трябва да се постави крема? Необходимо ли е дори и на покритите с дрехи места?

Покритието защитава 15-20%, максимум 25% от кожата, ако приемем, че няма претенция за слънцезащитна дреха, защото има такова производство. Подобни дрехи има предимно в Северна Америка и донякъде в Европа за деца. Обикновено лятото носим една тънка блуза, под нея защитата едва ли е повече от 1/5. Това означава, че от един цял час имаме 12 минути защита. Все едно 48 минути сме без блуза.

Колко често да се мажем в ежедневието, а не на плажа, където по-често трябва да ползваме слънцезащитен крем?

Нека кажем първо за плажа. Там има пясък и вода, които отразяват и защитата не е повече от 1/10, т.е. около 10 минути на един час.

При градски условия честотата на мазане е 2 часа. След втория час вече няма защита.

Бихте ли казали каква трябва да е защита на устните?

Това е любима тема. Не случайно на долната устна, която е незащитена, се получа кожния рак, който е с метастази. Там нещата са сериозни. Това е често и опасно състояние, защото това е рак с всичките му качества. Какво да се прави? Има много видове стикове. Слагат се под червилото и отново действието им е 2 часа.

Висок процент от пациентите отиват на преглед след шестия месец след като са регистрирали симптоми. При кои първи симптоми самонаблюдавайки се човек е добре да посети кожен лекар?

Малко са, ако изобщо има някакви усещания. Правилото ABCD (А – асиметрия, В – граници, C – цвят, D – диаметър на бенката). Това е много важно правило и хората го знаят. При всяка неравномерност, която видимо настъпва за 2 месеца, е желателно да се посети лекар.

Статистиката показва, че висок процент от пациентите не ходят на вторичен преглед. Защо е необходимо да се осъществи такъв?

Защото след като е имало един кожен рак, кожата може много по-лесно да образува втори. Тя е предразположена. И много пъти дори при старите методи се получаваше на местото на изрязването или облъчването, там да се получи рецидив. При нас идват и хора с предракови лезии. Те никога не са единични, а са десетки и трябва да се наблюдават.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини