Отидете към основна версия

4 495 24

С-400 ще помогнат на Турция да добива газ в Средиземно море

  • с-400-
  • турция-
  • газ-
  • средиземно море-
  • анкара-
  • реджеп ердоган
Снимка: EPA/БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Материал от Поглед.инфо

Местоположението на руската С-400 Турция показва, че Анкара възнамерява да затвори не само границата със Сирия, но и да контролира небето над Кипър. И това е необходимо, за да може Анкара да разработва газ на шелфа на острова. Ситуацията ще доведе до изясняване на отношенията между Турция и Гърция и, като цяло, с ЕС и следователно до конфликт в рамките на НАТО.

Турските военни ще поставят първата батарея C-400 „Триумф” в провинция Шанлъурфа на границата със Сирия, предаде местният вестник „Мили Газета” в четвъртък. Такова решение, отбелязва вестникът, е направено след „подробно проучване на терена и оценка от властите”. Друга батарея С-400 може да се постави в провинция Мерсин на югоизточното крайбрежие на Турция или в южната провинция Хатай, пише вестникът.

Трябва да се отбележи, че от всяка от тези три точки „Триумф” обхваща не само сирийската граница, но и Кипър, особено от Мерсин. Поставянето на руските комплекси в този конкретен регион би означавало, че президентът на страната Реджеп Тайип Ердоган е решил да ги използва като сериозен аргумент в новия цикъл от спорове за ресурсите на този остров.

Информиран източник по-рано съобщи, че Русия може да започне да доставя ракети С-400 на Турция през първата половина на юли. И в началото на юни много експерти предричаха, че турците ще разположат руските зенитни комплекси в близост до Анкара, за да защитят столицата. Както знаете, ЗРК С-400 „Триумф” може да поразява аеродинамични цели на разстояние до 400 км. При такъв сценарий те ще получат чисто символична функция, тъй като разстоянието от столицата до южните и източните граници просто надвишава обхвата на комплексите.

В сряда обаче Ердоган даде да се разбере, че след като Турция е решила да инвестира толкова сериозни пари в закупуването на „Триумф”, тогава тя ще бъде готова да използва оръжието. „Ако някой ни атакува, ще използваме тези системи за противовъздушна отбрана. Ето защо правим такава инвестиция”, заяви турският президент.

Ахмет Берат Чонкар, вицепрезидент на турската група в Парламентарната асамблея на НАТО, не изключи, че комплексите ще бъдат поставени на границата между Турция и Сирия, а като един от източниците на заплаха нарече Кипър.

„Има само горещи точки около нас: Ирак, Иран, Сирия, Кипър, целият ни регион – това е голямо буре с барут. Най-сериозната заплаха идва от Източното Средиземноморие, от ъгъла, където се намират Северен Кипър и Сирия. Затова първо ще помислим как да защитим южните и източните си граници”, заяви турският политик.

„Турция концентрира военноморските си сили в региона, за да охранява сондажните съоръжения, което, разбира се, е опасно. Строго погледнато, това са териториалните води на Кипър. Тази акватория е далеч дори от Северен Кипър, който е бил окупиран от турците”, заяви Семьон Багдасаров, директор на Центъра за изследване на Близкия изток и Централна Азия. „Може ли Ердоган да отиде по-далеч в тази авантюра? Това не може да се изключи, като се има предвид спецификата на неговата фигура. Но това тогава би означавало война със страните от Европейския съюз. "

Експертът смята: Ердоган показва решителност в кипърския въпрос, за да подобри репутацията си в страната. Както припомни експертът, „той загуби изборите във всички големи градове - Истанбул, Измир, Анкара, при това загуби два пъти в Истанбул, въпреки че първия път отмени резултатите от гласуването”, Както смята Багдасаров: „Сега Ердоган се нуждае от голям успех извън Турция”.

Що се отнася до газовото поле на шелфа на Кипър, интересите не само на Кипър и Турция, но и на Израел, Ливан и Сирия се пресичат там. Израел, например, също планира да изпомпва газ от съседния шелф, разположен в териториалните води на Ливан. Наоколо има много конфликтни ситуации. Просто никой не действа толкова агресивно като Ердоган”, заключва Семьон Багдасаров.

Сред военните експерти не се изключва, че спорът за газовите находища ще прерасне във военен сблъсък. Както заяви Константин Сивков, първи заместник-председател на Академията за геополитически проблеми, появата на С-400 в Турция ще бъде „сериозен аргумент в постоянното ѝ желание да продължи изследванията в териториалните води на Кипър”.

Той припомни, че „Триумф” има по-голям обхват, „отколкото противорадарните ракети”. „За да ги използват, съответните комплекси ще трябва да влязат в зоната на обхват на С-400, което може да означава големи загуби. А Европа панически се страхува от каквито и да било загуби”, смята Сивков. Той добавя, че самата поява на такива системи в региона „ще изключи всяка възможност за използване на западната авиация срещу Турция“.

Дмитрий Абзалов, президент на Центъра за стратегически комуникации, не изключва, че турският лидер скоро ще започне да изнудва Европейския съюз със заплахи да премести С-400 в самия Кипър. В замяна на отказ от подобни планове, той ще поиска да се затворят очите за геоложки проучвания и в бъдеще да се легитимира производството на газ в териториалните води на Кипър. Въпреки това, Европейският съюз и останалите съюзници на Турция в НАТО ще възприемат тези заплахи като блъф, убеден е Абзалов, защото Кипър се счита за стратегически важен обект на Източното Средиземноморие.

Както „Ройтерс” съобщи в четвъртък, ЕС ще наложи санкции срещу Турция за разработването на газови полета край бреговете на Кипър следващата седмица. Това се посочва в проектодекларация на Съвета на ЕС на ниво външни министри. Те считат, че това проучване е незаконно, така че европейците възнамеряват да преустановят преговорите с Турция относно всеобхватното споразумение за въздушния транспорт и временно да спрат срещите на високо равнище.

Съветът на ЕС ще предложи също да намали финансовата подкрепа за Турция до 2020 г. и да призове Европейската инвестиционна банка да преразгледа сътрудничеството с Турция. Въпреки това, Брюксел все пак не е готов да предприеме по-строги наказателни мерки, признават дипломати. В крайна сметка, той се нуждае от сътрудничество с турците в миграционната политика и в борбата срещу тероризма. Освен това те признават зависимостта си от Анкара в енергийния сектор.

Кипър е разделен на две части, една от които е част от Европейския съюз, а втората - Турската република Северен Кипър, която заема около една трета от територията на острова, но е призната единствено от Анкара.

Неотдавна бяха открити големи находища на природен газ на шелфа и в изключителната икономическа зона на Кипър. През юни Турция изпрати кораба „Фатих” в спорната зона за сондиране. Властите на Кипър разрешиха арестуването на екипажа на този кораб. Миналата седмица обаче Турция изпрати втори сондажен кораб „Явуз”. По-рано Ердоган заяви, че е готов да защити правата на кипърските турци в областта на шелфа, включително с използването на въоръжени сили.

По-рано турското външно министерство предупреди, че страната няма да се откаже от проучването. От там припомниха, че самопровъзгласената турска република Северен Кипър е издала разрешение на петролната компания «Тюркие Петроллери» още през 2011 г. „и Турция, от името на кипърските турци, ще започне да сондира”.

От своя страна, Европейският съюз беше подкрепен в този спор от Вашингтон. Там нарекоха „провокативна стъпка” изпращането на втория кораб. „Ние призоваваме турските власти да спрат тези операции”, призова Държавният департамент.

Премиерът на Северния Кипър Ерсин Татар вчера критикува политиката на Брюксел. Той отбеляза, че прогръцката позиция, която ЕС заема от самото начало, е спряла развитието по кипърския въпрос. „Точно както гръцката страна провежда непрекъснати сондажи, турската страна, която има право на глас за въглеводородните ресурси на Кипър, също ще извърши тази работа. Ние няма да спрем”, заяви той.

Експертите припомнят, че за Турция това находище е жизнено важно още и по икономически причини. „Страната е под сериозен натиск и наистина иска да стане основен енергиен играч”, заяви Дмитрий Абзалов. „Проучвателните сондажи на шелфа на Кипър трябва да бъдат завършени преди есента, поради което Турция изпраща повече от един кораб там”.

В допълнение, Ердоган използва своята кавга с гърците като коз в играта с американски колега, заяви експертът. „Тръмп пренебрегва Ердоган и ситуацията с Кипър е възможност за Турция да наложи процес на преговори за САЩ. Заплахата от военни действия между съюзниците от НАТО, в случая Гърция и Турция, ще принуди Тръмп да заеме една или друга позиция, за да консолидира Алианса. И това, без съмнение, ще укрепи позициите на Анкара”, заключи Дмитрий Абзалов.

Автори: Иван Абакумов, Диана Харкова

Превод: В. Сергеев

Източник: "Поглед.инфо"

Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 6 гласа.

Свързани новини

  • Решено! ЕС наказа Турция

    Външните министри на страните в Европейския съюз наложиха първоначални санкции срещу Турция заради нейните сондажи за газ във водите на изключителната ...
    16.07.2019
    15 813
    56