Физическото насилие и репресията над мирно протестиралите миналата събота руски граждани, би трябвало да са потресли всеки един нормален човек. От цивилизования свят се чува плаха критика към действията на режима на Путин, а в България мълчанието от страна на всички политически субекти е срамно. Русофилско настроените партии като БСП, АТАКА и АБВ трябва честно да отговорят на един въпрос. Харесва ли им това, което Руската федерация прави със собствените си граждани?
От ФАКТИ припомняме, че протестите на опозиционни активисти и граждани са свързани с това, че властта не желае да допусне опозиционни кандидати до предстоящите местни избори в Москва на 8 септември. Мотивът на властите е, че кандидатите на опозицията нямат достатъчно събрани подписи за участие в изборите, а хората на Алексей Навални напълно отхвърлят това им твърдение.
Страхува ли се Владимир Путин от опозиционните партии в Русия? Трябва ли цивилизованият свят да е по-твърд спрямо Руската федерация? Какво всъщност представлява режимът на Кремъл? Какво да си мислим относно евентуалното отравяне на Алексей Навални? По тези и още въпроси от ФАКТИ разговаряхме с блогъра, политически анализатор и добър познавач на процесите в Русия Асен Генов.
- Г-н Генов, защо според Вас Владимир Путин толкова се страхува от опозицията в лицето на ''Партия на прогреса''? В крайна сметка социолозите винаги излизат с данни, че подкрепата към него сред руснаците е голяма?
- Аз не бих казал, че Путин се страхува от конкретна опозиционна сила, а по-скоро мисля, че ако във всичките досега публично известни журналистически разследвания, които много тясно обвързват Путин и неговото близко обкръжение, което той доведе още от Санкт Петербург със себе си в Кремъл, с различни организирани престъпни групи. Ако тези разследвания са истина и ако разследванията да речем на Навални и неговия "Антикорупционен фонд'' съдържат дори 1 зрънце истина по отношение на тези схеми за обогатяване свързани с милиарди долари източени от руския бюджет и от руските граждани, Путин няма никаква друга алтернатива, освен да да се стреми да остане пожизнено във властта и това обяснява започналия напоследък дебат в медиите. Дебат в посока: търсят ли начин идеолозите, стратезите, съветниците и социалните инженери в Кремъл да направят конституционни промени, които да доведат до практическа възможност Путин след този си мандат, вече през Руската дума, да продължи да е сивият кардинал и да продължи да е човекът в сянка, който управлява де факто Руската федерация.
- Намирате ли прилики с днешна България?
- В България днес се говори за корупция, говори се за обръчи от фирми в много малкото медии, които все още имат свободен глас и могат свободно да коментират това, без тяхната редакционна политика икономически да е почти на 100% зависима от волята на рекламодатели, донори и на партийни велможи. Има достатъчно информация за това, че включително от европейския бюджет, тоест от еврофондовете, милиарди отиват към един много тесен кръг от фирми. Например през инфраструктурни проекти. В този смисъл финансовите пороци на руския политически елит и руското общество, сякаш са аналогични на българските. Всъщност по-скоро българските са аналогични на тези в Руската федерация. Също така и несменяемият модел, несменяемият връх във властта, Путин мисля, че малко изпреварва Бойко Борисов. Тодор Живков също с много малко изпреварва Бойко Борисов. Живков е от 1971г. до 1989г., това са 18 години, в които той е бил е председател на Държавния съвет на Народна република България.
Калин Манолов вчера написа един много хубав коментар във Фейсбук за демократическия централизъм, при който има симулация на демокрация. Народно събрание, което постфактум ратифицираше решенията на управляващата партия, на Държавния съвет на Народна република България, чийто шеф беше другарят Тодор Живков. По същия начин Бойко Борисов, всички знаем, че той е върховният разпоредител на властта, да го кажем така. Въпреки че има достатъчно основания да мислим, че той е просто номиналният разпределител на тази власт. Разпределя я от името на някакъв скрит зад неговата корпулентна фигура политически триумвират. Главният прокурор, господин Доган, който е почетен председател на ДПС, както и икономическият гений на този триумвират - господин Пеевски.
- Връщайки се на Русия, физическото насилие и репресии срещу протестиращи граждани, което видяхме през изминалите дни е потресаващо. То обаче не е прецедент в тази страна. Защо според Вас цивилизованият свят в лицето например на Франция, Германия, Великобритания и САЩ, не започне да демонстрира по-твърдо поведение спрямо Руската федерация поради това ѝ отношение към нейните граждани? Ето например във втората половина на август Путин има планирано посещение във Франция. Няма ли да е по-добре, ако Макрон откаже да посрещне Путин, с което да демонстрира несъгласието си с потъпкването на гражданските права в Руската федерация? Същото биха могли да сторят и други задокеански и европейски лидери.
- В идеалния свят на вашите и моите утопични политически мечти, вероятно така би трябвало да постъпят лидерите. За съжаление живеем в прагматичния свят на реалната политика, при която политиците на Западния свят, на развитите демокрации, просто трябва с някого да работят. Още повече, че Русия е фактор, тя не може бъде игнорирана тотално, като например една малка, няколко милионна държава. Въпреки това международната общност се намесва и в такива по-малки държави и рискът да бъдат обвинени в окупация и вмешателство, тези фалшиви неоснователни аргументи биха могли да бъдат използвани от пропагандата на Кремъл. Не бива да забравяме, че има и санкции, които макар и по-меки от страна на Европейския съюз и доста по-категорични от страна на САЩ - те работят.
Нека си припомним колко години отне на рейгънова Америка да се стигне до падането на Съветския съюз. Все повече анализатори твърдят, че за това е допринесъл и Чернобил с колосалните икономическите измерения на тази катастрофа. Мнозина обаче изтъкват и икономическата политика на Рейгън като важен фактор за икономическия крах на комунистическата система. В момента има някакъв по-мек вариант на комунистическия режим. Поне не ми е известно да има лагери за политически неудобни, които да бъдат изпращани там и да бъдат избивани масово, както това се е правело, и в Съветския съюз, и в Народната република на Тодор Живков. Санкциите, колкото и да не им се иска да го признаят от криминалния елит на Руската федерация - те работят. Дебело подчертавам, че тези санкции не са срещу руския народ, това са санкции срещу конкретни лица, които са свързани с престъпленията на режима на Руската федерация в момента, включително и по отношение на военните престъпления извършени от този режим. Например анексията на Крим, свалянето на малайзийския ''Боинг''.
Санкциите работят. Дали и кога ще доведат до края на тази система, криминално-олигархична икономическа система с ясен политически изразител на върха на пирамидата в Руската федерация - не знам. Струва ми се обаче, че трябва да се въоръжим с търпение, защото рано или късно ще стане. Няма как такива неустойчиви обществени формирования да просъществуват дълго. Това са режими, какво вие казвате, които ''лежат'' върху терора и насилието над гражданите. Някои информации сочат, че на съботния протест са арестувани около 1400 души, като това е своеобразен рекорд. Предишният рекорд беше около 700 арестувани при предходната акция, която също мисля бе организирана от Навални и се казваше ''Той не ни е цар''. Тоест в момента имаме удвояване на задържаните, разбира се голяма част са били пуснати още същата вечер, но насилието, което видяхме беше доста неприемливо и показателно само по себе си.
- Протестиращите скандираха ''фашисти'' срещу полицаите. Правилна ли би била формулировката, че чисто в икономически аспект Русия олицетворява един държавен капитализъм, а в по-политическия смисъл нещата клонят към фашизъм, както скандират и самите протестиращи граждани на Москва?
- Чел съм такива коментари, че в Русия подобно на Китай има форма на държавен капитализъм. Аз разширявам това определение с понятието ''приятелски''. Тоест един много тесен кръг от подизпълнители, които са приближени до президента Путин и неговия антураж. Това са именно тези, които стоят на входа и изхода на повечето основни ресурси на руската икономика. Енергията, газа - показателен пример. Човек лесно може да проследи кой изгражда тръбопроводите, кой държи компаниите. Това са неща, които са публични и пословични.
Доколкото другия аспект, каузата на руския национализъм се използва изключително активно в днешната официална доктрина на Кремъл, тази кауза на руския национализъм е изразена още от Иван Илин. Има днешни смешни негови подобия, като Дугин например, които се опитват да формулират такива тези свързани с ''руското превъзходство'', руския национализъм, така нареченият руски свят. Стъпвайки върху оценката на самия Путин, че разпадането на СССР е ''най-голямата геополитическа катастрофа на 20-ти век'', това е негово изказване, стъпвайки и върху опита да се реабилитира символиката на Руската империя от царско време, струва ми се, че днешната официална политика на Кремъл е именно в посока на възраждане и засилване на руските имперски интереси. Оттук се правят всички стряскащи препратки към заиграването със славянството и православието като колони на този руски империализъм.
- Има сериозни съмнения, че лидерът на опозицията Алексей Навални е бил отровен в ареста. Той беше в болница известно време, а след това го върнаха в ареста. Ако влезем в хипотеза, че Навални е бил тровен, то отровителите му като че ли са искали по-скоро да го сплашат, тъй като той все още е жив?
- Това, което знам за Навални, за неговия арест, както и за това, че той се е почувствал зле и има съмнения за евентуално негово отравяне, аз го знам единствено от медиите и неговия личен блог, където публикува своя снимка, на която е наистина с подпухнало лице. Той написа послание в доста саркастичен стил, като аз разчитам в думите му сериозни обвинения и съмнения за това, че е направен опит за неговото отравяне. Странно е, че неговият лекуващ лекар, независимо от това, че той е арестуван, доколкото знам няма повдигнато обвинения срещу него, лекарят трябва да има достъп до своя пациент, почти колкото и адвокатът. Това е неговият лекуващ лекар. Въпросният лекуващ лекар го е гледал и инспектирал през полуотворена врата, което е абсолютно несериозно.
Мисля, че на този етап е безспорно, че тази остра алергична реакция е предизвикана от неизвестен химикал. В местата за задържане, където е пребивавал Навални, достъпът е силно ограничен. Там са само и единствено служители на реда и арестанти като него. Ако наистина има някакъв неизвестен, неустановен все още химикал, доколкото знам са му взети проби, за да се установи за какво става дума, това означава, че този химикал е попаднал там по един от двата сценария. Или през служител на мястото за лишаване от свобода, където е бил задържан Навални, или през някой, който вече е бил задържан. И в двата случая, ако приемем хипотезата, че това е отровно вещество и е подхвърлено там умишлено с цел да въздейства на Навални - говорим за сценарий.
Дали са толкова глупави да го отровят на място, където всички подозрения биха паднали върху тях? Да, толкова са глупави. Полицията не винаги блести с интелектуални способности, и на съветските, и на нашите ширини. Има достатъчно примери как те са компрометирали ''остри'' операции, ''остри'' мероприятия. Последният, най-ярък пример, е тоталният провал на руските служби при случая ''Скрипал''. Самият Путин де факто потвърди това в своето интервю пред Файненшъл таймс, повтаряйки няколко пъти тезата: ''предателите трябва да бъдат наказани'' в отговор на журналиста, който конкретно го питаше за отравянето на Скрипал. Дали допускам умишлено отравяне на Навални? Да, абсолютно го допускам. Уверен съм, че са и точно толкова глупави и непрофесионални да го направят в арест.
- И все пак, ако наистина има отрова в това вещество, то по-скоро опит за убийство или по-скоро опит за сплашване спрямо Навални е това?
- Относно това мога да разсъждавам само хипотетично. При всички случаи, ако се докаже, че е бил отровен с някакво вещество, тоест анализът потвърди наличието на някакво вещество, което по един или друг начин е отрова, фактът, че не са го убили ще му направи услуга. Със сигурност. Дали са искали да го сплашат или са искали да го убият - не знам.