Отидете към основна версия

13 719 118

Г-н Президент, прочетете Конституцията и Изборния кодекс

  • 28 март-
  • парламент-
  • избори-
  • народно събрание

Разпоредбите в законите може да са лоши, но са закон

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В понеделник президентът Румен Радев показа, че не обича да чете Конституцията и Изборния кодекс при определянето на датата на изборите.

Парламентарните избори ще бъдат на 28 март 2021 г.

Това съобщи президентът Румен Радев.

"Изборите трябва бъдат проведени в срок, с доставени и лицензирани машини и с всички мерки, които да гарантират правото на всеки българин на вот", обяви държавният глава.

Така Румен Радев показа, че не се е запознал с някои основни разпоредби около изборния процес в България. Чл. 1. ал. 1 от Конституцията сочи, че България е република с парламентарно управление. Мандатът на сегашния парламент изтича на 23 март. В същото време чл. 175 от Изборния кодекс сочи, че предизборната кампания се открива 30 дни преди изборния ден.

Дата 28 март за гласуване за следващ парламент показва, че представените в парламента партии ще имат предимство в кампанията. По тази причина законодателят е предвидил изборите да се насрочват от президента в срок от 60 дни от изтичането на мандата на Народното събрание. Така се гарантира равен старт на всички субекти, които ще участват в изборите - партии, коалиции, инициативни комитети и други.

Това е духът на чл. 11. ал. 1, който сочи, че "политическият живот в Република България се основава върху принципа на политическия плурализъм".

По тази причина Румен Радев трябва ясно да заяви

как ще се гарантира политическият плурализъм и равнопоставеност в предизборната кампания при работещ парламент.

България е парламентарна република и Народното събрание може да се саморазпуска, но не и да бъде разпуснато. Вторият вариант е присъщ на страни с авторитарни форми на управление и липсата на демократични практики.

Самата Конституция сочи, че в срока по чл. 64, ал. 3. актът, с който президентът разпуска Народното събрание, определя и датата на изборите за ново Народно събрание. Датата на изборите трябва да включва и възможността за 30-дневна изборна кампания.

Съгласно тълкувателно решение номер 5 от 2001 година на Конституционния съд, мандатът на парламента започва да тече от деня на изборите, тоест от 26 март 2017 г. и продължава до 26 март 2021 г.

След изтичане на мандата на сегашното Народно събрание на 26 март 2021 г., то се саморазпуска, защото му е изтекъл срокът на действие.

Чак тогава президентът определя дата до 2 месеца за провеждане на изборите.

Предвид разпоредбите на Конституцията и Избирателния закон,

няма възможност на 28 март 2021 г. да има избори.

Най-ранната дата е 25 април. На 2 май пък е Великден. На 6 май пък е Гергьовден.
Ако изборите не се насрочат на 25 април, то следващата дата е 16 май 2021 г.

Президентът Румен Радев би било добре да прочете Конституцията и Изборния кодекс.

Освен ако не е започнал да работи за предизвикването на парламентарна криза и саморазпускането на парламента през месец февруари, за да има избори на 28 март.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 151 гласа.

Свързани новини