"Тези, които довчера размазваха физиономии на онези, които не се съобразяват с тях, се превърнаха в пазители на граждански свободи и стожери на върховенството на правото".
Това каза в интервю за ФАКТИ адв. Албена Белянова по повод загрижеността на ГЕРБ за свободата на словото в контекста на случая с в. "Труд" и запечатването на редакцията заради неплатени сметки.
"Проблемът им е, че няма кой да им вярва", каза още тя.
"Изнесените факти за дължими и неплатени суми в големи размери от страна на наемателя на помещенията показват, че проблемът не е свободата на словото. Не само моментът, но и начинът, по който се случи обаче, говори по-скоро за PR акция, а не за връщане на имот държавна собственост", смята още тя.
Според адв. Белянова е разумно народните представители да обсъдят промени в Закона за политическите партии относно използването на ползваните от тях държавни или общински имоти.
Тя смята обаче, че е добре министърът на културата проф. Минеков "да се въздържа от създаване на още скандали", опитвайки се да изгони ГЕРБ от централата им.
"Отделен е въпросът защо проф. Минеков е назначил за председател на Съвета на директорите на НДК Росица Велкова-Желева, която беше заместник-министър на Владислав Горанов в Министерство на финансите, особено предвид изказаните от него критики за управлението на НДК именно по времето на ПП ГЕРБ. Жалко е, че дни наред с проф. Минеков протестирахме срещу модела на управление, при който се назначаваха не професионалисти и почтени хора, а спуснати от партийни ръководства или обслужващи определени интереси. Виждам, че моделът е запазен. Питах се как ли би се чувствал проф. Минеков, ако някой, с когото е протестирал миналото лято, назначи Вежди Рашидов за шеф на НДК", посочи още тя.
Целия разговор четете в следващите редове:
- Адв. Белянова, как смятате - казусът с в. “Труд” отнася ли се до свободата на словото?
- Изнесените факти за дължими и неплатени суми в големи размери от страна на наемателя на помещенията показват, че проблемът не е свободата на словото. Действията на представители на Министерството на културата и на Областната управа на град София обаче дадоха повод на ГЕРБ и ДПС да представят казуса като посегателство върху критична към президента и служебното правителство медия.
- Имайки предвид естеството на ГЕРБ, имат ли право те да се застъпват за свободна журналистика?
- В момента ГЕРБ ми приличат на “Странният случай с Доктор Джекил и мистър Хайд” не само по повод самоотвержената им защита на в. „Труд“. Тези, които довчера размазваха физиономии на онези, които не се съобразяват с тях, се превърнаха в пазители на граждански свободи и стожери на върховенството на правото.
Проблемът им е, че няма кой да им вярва. Толкова много хора пострадаха от мутренския тип управление, при което техните си ги пазеха, а критиците им бяха брутално мачкани, че опитите им да се представят като защитници на законността са ялови.
- Защо смятате запечатването на редакцията на “Труд” се случва точно сега?
- Не само моментът, но и начинът, по който се случи, говори по-скоро за PR акция, а не за връщане на имот държавна собственост. Защо и кому беше нужно да се викат медии при запечатването и да участва лице, което в миналото е било симпатизант на Борисов и ПП ГЕРБ? Всеки скандал, всяка провокация в момент, в който предстои подписване на коалиционното споразумение за сформиране на редовен кабинет, е вреден за държавата. За съжаление, малко са политиците, които мислят за държавата и гражданите, а не за себе си и за опазване на власт и постове.
- Проф. Минеков направи заявка, че ГЕРБ ще бъдат принудени да напуснат централата си в НДК - според Вас това възможно ли е?
- Добре е проф. Минеков да се въздържа от създаване на още скандали. След броени дни може да имаме редовен кабинет и в една по-спокойна политическа обстановка компетентните институции да предприемат необходимите действия. От казаното от служебния министър на културата разбирам, че в петък ще отправи предложение до ПП ГЕРБ да се преместят в друго помещение. Това отново ще даде повод на представители на ПП ГЕРБ да заговорят за политически репресии към опозиционна партия.
След законодателните промени от средата на 2019 година, политическите партии, отговарящи на условията на Закона за политическите партии, ползват безвъзмездно свободни нежилищни помещения – частна общинска собственост. Разумно е народните представители да обсъдят дали да запазят това положение или да върнат старото положение, при което партиите заплащаха за ползваните от тях държавни или общински имоти.
Добре е и да се извърши проверка какви имоти се ползват от всяка една партия и след това да се прецени кои от тези имоти са необходими на държавата и общините и да се предприемат съответните действия, без да има двоен аршин.
- По казуса с НДК - там беше назначено ново ръководство. Имате ли впечатления?
- И там, както и в БЕХ, ръководството беше назначено без провеждането на задължителен публичен конкурс с обяснението, че членовете на съветите на директорите се назначават до провеждане на конкурс. Категорично смятам, че по този начин се нарушава Законът за публичните предприятия. И служебният министър на културата, и служебният министър на енергетиката имаха осем месеца, за да проведат такива конкурси, но и до момента няма публикувани обяви.
Отделен е въпросът защо проф. Минеков е назначил за председател на Съвета на директорите на НДК Росица Велкова-Желева, която беше заместник-министър на Владислав Горанов в Министерство на финансите, особено предвид изказаните от него критики за управлението на НДК именно по времето на ПП ГЕРБ. Жалко е, че дни наред с проф. Минеков протестирахме срещу модела на управление, при който се назначаваха не професионалисти и почтени хора, а спуснати от партийни ръководства или обслужващи определени интереси. Виждам, че моделът е запазен. Питах се как ли би се чувствал проф. Минеков, ако някой, с когото е протестирал миналото лято, назначи Вежди Рашидов за шеф на НДК.
- Стъпка встрани от темата - какви са очакванията Ви от новото правителство?
- Нека Ви отговоря след като окончателно стане ясен персоналният състав на правителството. Напълно съм съгласна с приписваните на Сталин думи “кадрите решават всичко”. Ако министрите са добри хора, професионалисти, способни да носят отговорност, ще има промяна. Спомням си и думите на покойния д-р Тони Филипов: „Назначават ги верни, а им възлагат задачи като на умни“. Ако отново се заложи на зависими, а не на способни управленци, ще имаме още от същото.