Мафията и задкулисието пробиха през "Има такъв народ". Слави Трифонов като едноличен собственик на тази партия доведе до това, че тя се самоизчегърта, а с последните си действия изчегъртва и държавата. Това каза спортният министър в оставка Радостин Василев, който напусна ИТН с още петима депутати, дълбоко разочаровани от Трифонов и свитата му. Какво се случва на политическата сцена. За коментар потърсихме Петър Клисаров, лидер на партия „Пряка демокрация“.
- Г-н Клисаров, какво се случи? Защо ИТН изтеглиха министрите си от кабинета точно в този момент, когато предстои актуализация на бюджета. След това настъпи и разцепление в партията и депутати напуснаха.?
- Причината е, че навлизаме все по-дълбоко в кризата, която обхваща Глобалния Запад. Както е известно, от памтивека за съществуването на човека и човешките общности са абсолютно необходими три неща: вода, храна и енергия. Днес към тези три неща можем да добавим лекарствата или по-обобщено – медицината. От всичко останало човек може да се откаже за определен период – от кратък до среден. Но от споменатите – не може.
И ето че на хоризонта се зададе „идеалната буря“ – четири паралелни тежки кризи, все свързани с най-насъщните човешки нужди:
1. Пандемията от КОВИД (може да я свържем с медицината) и в контекста на последвалите събития аз лично започвам да преосмислям досегашната си позиция, която беше неутрална по отношение генезиса на КОВИД-19. Все повече смятам, че тази криза се вписва идеално във водовъртежа на комплексната световна криза, поради което би трябвало да е изкуствено създадена, а не естествена.
2. Вече се вихри енергийната криза, за която говорим.
3. Очертава се тежка продоволствена криза в световен мащаб.
4. Налице е – и тя тепърва ще се задълбочава – тежка финансова криза, съпроводена с рекордна от ІІ свет. война насам инфлация.
И всички тези кризи са ръкотворни, а не естествени. Всички са предизвикани от човешкия фактор, при това нарочно.
Въпреки че тази криза засяга голяма част от света, тя можеше донякъде да бъде смекчена у нас. Но за целта беше нужно отговорно правителство, хора държавници, мислещи за благото на народа си, а не кукли на конци, готови да изпълнят всичко, което искат от тях задграничните им наставници.
Стигна се дотам, че по средата на годината се налага актуализиране на бюджета, според което до края на годината трябва да се вземат едни 10 млрд. лева нов дълг. А хората от ИТН искаха да добавят към дълга още 4 млрд. лева за пътищата. Е, това нямаше как да стане, защото икономиката ни щеше да изгърми. И се стигна до разрив.
- Сега опозицията – в лицето на ГЕРБ и ДПС, ли ще реши докога ще има кабинет?
- Не, ще го решат депутатите сребролюбци, готови да предадат и майка си срещу 30 сребърници. Защото няма и не може да има друг мотив да зарежеш партията, към която си обявил принадлежност само преди 6 месеца. Впрочем, това съвсем не е нова практика. Да си спомним как Бойко Борисов купуваше депутати от малките партии на килограм.
Мисля си обаче, че същите тези депутати, а защо не и други, главно от ИТН и ПП, като нищо могат да бъдат купени от Бойко Борисов, ако той прецени, че е дошло време за нови избори. Е, тогава ще настане голям смях. Истински водевил, какъвто представлява българската (а и не само тя) партийна система и изобщо системата за държавно управление. Затова неслучайно основната идея на партия „Пряка демокрация“ е за радикална промяна в системата за държавно управление и за налагането на пряката демокрация. При нея такива неща няма да могат да се случват.
- Може и да направим едно сравнение, че стената на бента вече се е пропукала, но още не се е скъсала. Колко ще издържи в това положение?
- Не мисля, че ще отидем по-далеч от есента. Нещата стават все по-неудържими, а хората, които ни управляват, си нямат понятие какво трябва да направят, за да се справят с кризите.
- От Слави Трифонов чухме, че положението е станало нетърпимо. „Продължаваме промяната“ и ИНТ се сблъскаха сериозно за гуверньор на БНБ и за позицията ни за Северна Македония. Какво толкова нетърпимо виждате, което да не може да се реши с открит разговор очи в очи?
- Ами позицията на ПП за Северна Македония е абсолютно нетърпима. Тези хора са готови да загърбят дори решение на Народното събрание, само и само да угодят на своите наставници отвън, да не говорим за националните интереси, за настроенията и желанието на българския народ и за поетите от самите тях ангажименти.
Също толкова нетърпимо е изпращането на оръжие за Украйна въпреки взети общи решения. В редица от западните медии се прокрадна информацията, че ние сме предали на Украйна наличните и съвсем наскоро ремонтирани фронтови бомбардировачи Су-25, които, доколкото знам, бяха между 12 и 14.
За неспособността им да се справят с енергийната криза, вече споменах, но като че ли не тя беше препъни-камъкът в отношенията между ИТН и ПП.
- А след реакцията на Слави Трифонов станахме свидетели на размяна на тежки думи от страна на "Продължаваме промяната" за бившия си коалиционен партньор. Що за стил на поведение е това?
- Съвършено махленска работа. В българския политически живот дали си полугражданин от Банкя, или полуинтелигент, завършил Харвард, няма никакво значение. Провинциализмът и в единия, и в другия случай избива като мазно петно върху костюм на Версаче.
Още с идването им на няколко пъти казах публично, че пред хората от ПП има 3 основни задачи:
- Да осигурят приемането на Северна Македония в ЕС;
- Да приемат Истанбулската конвенция;
- Да спрат строителството на АЕЦ „Белене“.
Е, едната задача изпълниха успешно, втората не могат заради огромната всенародна съпротива, третата са отложили поради липса на актуалност. Но не са я забравили.
Всичко останало не е важно. Помните ли основната им фраза: „Почтеност във всичко“. Забравиха я вече. И имат много големи основания за това.
- Конфликтът между ПП и ИТН беше нещо, което се виждаше…
- Ами няма как да не възникне конфликт между хора, за които политиката е, общо взето, начин за удовлетворяване на собственото си „его“.
На куцо и сляпо му се иска да поуправлява. Бойко Борисов казваше, че да управляваш, е адски лесно: вдигаш телефона и раздаваш нареждания. Всички ги изпълняват и готово. За Станислав Трифонов е съвсем допустимо да говори за „собствената ми партия“ и да сваля правителства от домашния си диван. За юнаците от ПП не е важно да овладеят потресаващия скок на цените на енергоносителите, допринесли най-много за вихрещата се инфлация, а да се докарат пред началниците си, че са изпечени русофоби. Можем да си спомним репликата на енергийния министър: „Какво пък толкова? Някои хора страдат от война, пък ние не искаме да изтърпим едни двайсетина процента.“
Това поведение на държавници ли е?
В края на краищата всичко се сведе до крилатата фраза: „За каквото и да ви говорят, знайте, че става дума за пари“.
- Какво бъдеще предвиждате на ИНТ…
- Никакво. Разпад, маргинализиране и изветряване.
- Колко голяма тема за България са отношенията със Северна Македония. Подложени сме на сериозен натиск от ЕС?
- Много голяма. Това е единствената тема, по която ние можем да се проявим като все още жива нация. Защото за всичко останало са ни сложили вилата на врата, та не можем да вдигнем глава. Ако и за това се предадем, значи, нещата са много, ама много трагични.
Впрочем, Гърция я изнудиха да признае Македония. Спомняте ли си милионните митинги там, на които всички викаха: „Македония е гръцка“. Същото го пишеше отзад на всеки камион и автобус. Но си назначиха един мошеник, който дори предизвика референдум за решенията на ЕК по финансовата криза, след което направи точно обратното. Не ви ли прави впечатление колко си приличат Ципрас и Петков? Дори външно?
Кой говори сега за Ципрас? Кой ще говори след година за Петков и Василев?
- Избори есента за кого са добри?
- За никого. Но трябва да се проведат, защото управляващите трябва да си отидат. Едно лошо решение за отърваването от голямо зло. Но нищо не ни подсказва, че следващото зло, което ще дойде, ще е по-добро от сегашното.
Разбира се, напълно е възможно да се върнат хората от ГЕРБ, което ще бъде направо антична трагедия. Но трябва да си изпием горчивата чаша. Редно е като избиратели да се отнасяме много по-взискателно към нашите избраници и да внимаваме на кого връчваме властта. Не ви ли направи впечатление как Кирчо и Кокорчо стигнаха до властта? Всичко стана в едно предаване по някоя от основните телевизии, в което Асен Василев говореше как е напълнил бюджета, като се е насочил към големите данъчни субекти и ги е принудил да си платят данъците, а не се е занимавал с данъчния дребосък. И това предизвика такъв потрес в обществото, че всички изведнъж се плеснаха по челото и се приготвиха да гласуват за новата партия на харвардските юнаци. Но ако попиташ днес гласувалите за ПП защо са го направили, малцина ще могат да ви отговорят.
Крайно време е масово да преосмислим що е демокрация, както и за кого и защо гласуваме.
- От „Продължаваме промяната“ се опитват да крепят правителството. Какво ще им донесе това?
- Временно закрепяване и последна възможност да угодят на наставниците си най-вече по въпроса за Македония. Удължаването на агонията може да им донесе и доста пари, ако успеят да получат европейските пари (евраци, както би казал Бойко Борисов), например безвъзмездните 6.3 млрд. евро по Плана за възстановяване и устойчивост, одобрен съвсем наскоро, на 3 май тази година. Такава сладка хапка за разпределяне не се изпуска. Трябва да се държи докрай.
- ГЕРБ и ДПС са в удобна позиция в момента. Колко още ще чакат?
- Вече казах, до есента. Но не знам дали ще могат да вземат толкова гласове, че да съставят правителство. Може пак да останат извън властта и да се облизват до следващите избори.
- В същото време чуваме от БСП и „Демократична България“, че не е време за избори…
- Има си хас да е време! Та те и двете партии едва ли ще влязат в новия парламент. Сега им е паднало да поуправляват и да поучастват във властта. Трябва да са луди, за да я захвърлят на вятъра.
Отидете към основна версия
14 Юни, 2022 11:20 7 634 32
Петър Клисаров пред ФАКТИ: Депутатите сребролюбци ще решат кога ще има избори
В българския политически живот дали си полугражданин от Банкя, или полуинтелигент, завършил Харвард, няма никакво значение, казва лидерът на „Пряка демокрация“
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.
Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 47 гласа.