Н. Пр. Армен Едигарян работи в Министерството на вънщните работи на Армения. Бил е дипломат в посолствата на страната си в Канада и в САЩ, посланик – ръководител на постоянната мисия на Армения в НАТО. От 2020 г. е извънреден и пълномощен посланик в България.
- Ваше Превъзходителство, през последната седмица конфликтът между Армения и Азербайджан отново ескалира. Това е най-голямата ескалация на напрежение от 2020 г. насам с много жертви. На какво се дължи това? Защо се стигна отново до въоръжен сблъсък?
- Категорично може да се каже, че Азербайджан е агресор, също както и през 2020г. в резултат на 44-дневната война военно отслабената Армения нямаше никакво желание или намерение да ескалира ситуацията.
С подобни действия Азербайджан иска да принуди Армения да подпише мирен договор, основан единствено на своите максималистични цели.
- Армения и Азербайджан се обвиниха взаимно в нови нападения - ден след най-жестоките бойни действия между двете страни. Какво показват фактите и статистиката? Колко са жертвите? Имате ли конкретни примери и доказателства?
- В резултат на агресията, отприщена на суверенната територия на Република Армения на 13 септември, арменската страна официално потвърди 135 жертви. Ранени са 7 цивилни, като състоянието на един се оценява като изключително тежко. В резултат на нападението са повредени 192 цивилни и жилищни сгради в областите Гегаркуник, Сюник и Вайоц Дзор на РА, 60 от които са напълно разрушени.
- Арменското министерство на отбраната заяви, че Баку е подновил атаките с артилерия, миномети и едрокалибрени оръжия в посока Джермук и Верин Шоржа. Баку твърди, че арменски диверсионни части са се опитали да минират азерските позиции. Как ще коментирате това обвинение? Къде е истината и как ще я докажете?
- Има неопровержими доказателства, снимки, видеозаписи и свидетелства на цивилно население относно разгръщането на военната агресия на Азербайджан. Военното ръководство на Азербайджан нагло лъже, че са атакували само военни обекти. Трябва също да се отбележи, че местни и чуждестранни журналисти, изпълняващи професионалната си работа, също са били обстрелвани от въоръжените сили на Азербайджан в град Сотк, Република Армения.
- Твърди се, че Азербайджан атакувал по цялата си граница с Армения, окупирал 10 квадратни километра от територията на страната, били обстрелвани и руски военни бази в Нагорни Карабах. Как ще коментирате тези твърдения?
- По време на военната агресия на Азербайджан руските миротворчески войски, разположени в Нагорни Карабах, не бяха атакувани. Очевидно е, че азербайджанците не биха посмели да бомбардират руската армия. Позицията на Русия в региона на Южен Кавказ продължава да е силна.
- Ще имали някога стабилно и трайно примирие и от какво зависи мирът и стабилността в региона?
- Постигането на мир и стабилност в региона зависи от истинския ангажимент на Азербайджан за мир, който все не виждаме. И това е моментът, когато арменското правителство, приемайки мирния дневен ред, многократно заявява, че мирът е средата, която може да осигури сигурността и развитието на Република Армения и Нагорни Карабах.
- Ердоган подчерта, че Турция е на страната на Азербайджан и винаги ще бъде. От своя страна Армения поиска задействане на чл. 4 от договора на организацията за колективна сигурност, където водеща страна е Русия. Този член предвижда незабавно изпращане на войски, ако страна-членка бъде нападната. Може ли да се стигне до истинска война между двете държави? Ще се повторили сценария на Донецк и Луганск?
- Администрацията на Ердоган винаги подкрепя властите на Азербайджан срещу Армения. Това е една от основните пречки пред установяването на мир в региона.
- Армения призова международната общност да реагира.Какви са очакванията ви от Европейския Съюз, Русия, Съединените щати и Франция?
- Да, РА се обърна към своите партньори и международни организации, реализирайки правото си на самоотбрана в съответствие с основните принципи на международното право.
- И в края на нашето интервю: Какви са Вашите прогнози? Какви варианти на развитие да очакваме?
- Правителството на Армения многократно и непоколебимо е обявявало своя мирен дневен ред. Ще продължим тази политика, тъй като не виждаме алтернатива за установяването на честен мир и стабилност в региона.
Интервю на Оля Ал-Ахмед