Отидете към основна версия

2 701 22

Добромир Живков пред ФАКТИ: С измененията на Изборния кодекс ГЕРБ, ДПС и БСП се подготвят за местните избори

  • добромир-
  • живков-
  • избори-
  • машини-
  • хартиена бюлетина-
  • герб-
  • бсп

Предстои да се преразпределят властовите ресурси по регионите, а знаем, че това е основен елемент от мрежовата структура на ГЕРБ и ДПС, казва той

Снимка: Факти.бг/Архив
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Ще мине ли предложението за смесен вот в парламента и ако „да“, какъв е смисълът от машините… Каква е вероятността за съставянето на кабинет? Пред ФАКТИ говори Добромир Живков, социолог от агенция "Маркет линкс".

- Г-н Живков, защо бюлетината – била тя хартиена или машинна, се оказа такъв препъни камък за демокрацията в България?
- По-общо, защото за част от политическата класа демократичните ценности са такива само на декларативно ниво. Това са политици, които отказват да приемат, че гражданите на страната имат правото да направят своя суверен избор, а ги възприемат като изборна стока, която можеш да принуждаваш, изнудваш, купуваш, ако щете и да преотдаваш. Опасявам се, че е защото на изборните правила се гледа като на инструмент за печелене на политическата игра, но не по нейната вътрешна логика.

- Защо тезата „откраднаха изборите“ винаги е актуална у нас?
- На първо място не трябва да забравяме, че с подобни изказвания дългосрочно се руши доверието в изборния процес и изобщо легитимността на политическото представителство и българските институции, а това е пагубно за държавата. Иначе става въпрос за възможно най-опростената логическа конструкция, която има две тактически цели - опит за оправдаване на минали или бъдещи политически действия и мобилизация на партийните симпатизанти за постигане на тези цели. Да не пропускаме, че и понастоящем, у нас, никакви реални доказателства в подкрепа на такива твърдения не биват давани, а зад това прозира холограмата на Доналд Тръмп и неговата кампания за отричане на резултатите от последните избори в САЩ.

- „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ търсят подкрепа от гражданския сектор срещу изборните промени. Колко е силна улицата и какво може да продиктува…
- Улицата е силно реактивна. Събитията от петък вечер са пример за проявление на относително устойчиво ядро на гражданското общество в България. Да, вероятно протестите срещу връщането на хартиената бюлетина няма да са най-многобройните и няма да предотвратят плановете на "хартиената коалиция", но това не означава, че в обществото не се натрупва протестна енергия.

- За БСП пък връщането на хартиената бюлетина се оказа водеща тема. Колко по-добър резултат ще имат социалистите с хартиен вот…
- Нека да бъдем наясно, че с измененията на Изборния кодекс, голямата цел на ГЕРБ, ДПС и БСП не са следващите парламентарни избори. Това е подготовка за местните избори, на които ще се решава бъдещето развитие на държавата и на политическата среда в по-общ план. Това е така, защото предстои да се преразпределят властовите ресурси по регионите, а знаем, че това е основен елемент от мрежовата структура на ГЕРБ и ДПС. БСП разчита да се стабилизира и да се намеси активно в това преразпределение в опит да овладее процеса на загуба, на роене през последната година и половина. Иначе

не мисля, че има изгледи БСП значително да увеличи гласовете си на парламентарни избори при връщането на хартиената бюлетина.

Анализът ни на профила на гласуващите през последните четири кампании потвърждава, че при машините възрастовата структура се запазва, което еднозначно ни казва, че няма отлив сред гласоподавателите над 60 г. - една от основните тези на БСП.

- ГЕРБ пък декларираха, че са готови да оттеглят текстовете за закриването на Обществения съвет към ЦИК и закриването на район "Чужбина". Какво носи това… Първо си „за“, а после готов да оттеглиш…
- Тълкувам го като част от линията на политическата им комуникация, при която държат на финала на тази законодателна драма поне отчасти да запазят образа на диалогична формация. Можем да бъдем сигурни, че това ще бъде цитирано от Борисов сред аргументите в подкрепа на евентуален отказ да предложат проекто-кабинет в пленарна зала.

- В парламента се образуват тематични мнозинства. Това работещо ли е?
- Образуват се и се рушат буквално пред очите ни. Изглежда партиите предпочитат просто да се коалират по казуси, с лекота прескачайки високите политически бариери, които сами си поставиха.
Работещо е за краткосрочните цели, но е меко казано непоследователно. Лично аз оставам с впечатлението, че това е някакъв съвсем откъснат от реалността свят, в който обществените настроения са целенасочено пренебрегвани.

- На фона на всичко това шансовете за кабинет колко са обозрими …
- Все още нямаме нищо достатъчно конкретно на хоризонта, но единственото сигурно е, че ключът е у ГЕРБ. Дори при измененията в изборния кодекс БСП само привидно са главната движеща сила. Всъщност основната тежест на тези решения е именно на ГЕРБ. От друга страна, “Български възход“ и ДПС вече дадоха ясни знаци, че са готови да гласуват предложение с мандата на ГЕРБ, а от БСП или „Възраждане“ може да се настоява за поне частична подкрепа.

Видно е, че ГЕРБ търсят пътя на най-малкото съпротивление

и затова оставят и повече възможности пред себе си, т.е. нямат ясно изкристализирала концепция за конкретни политически действия, отвъд гласуването на оръжейната помощ за Украйна, промяната в Изборния кодекс и основните им позиции по бюджетната рамка. Както чухме, вариант за тях е и втори, и трети мандат. И президента вече заяви, че предсрочни избори преди март не можем да очакваме, а това предполага дълъг и мъчителен политически процес. Заради това смятам, че гласуването на редовен кабинет остава по-вероятен изход от избори през късната зима.

Поставете оценка:
Оценка 2 от 47 гласа.

Свързани новини