Отидете към основна версия

4 508 32

Мая Димитрова пред ФАКТИ: Парламентът упорито не иска да разгледа имунитета на Бойко Борисов

  • мая-
  • димитрова-
  • бсп-
  • депутат-
  • бойко борисов-
  • имунитет-
  • бюджет

Ще гласуваме против бюджета на Асен Василев, защото той е антисоциален, казва народният представител

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

В Народното събрание се внесе искане от управляващите за бързо формиране на Конституционната комисия, която да започне работа по внесени проекти за промени в основния закон. Как ще се развива процесът? Добър ли е бюджетът, внесен от Асен Василев... Парламентът пак отказа да вкара точката за имунитета на Бойко Борисов. Пред ФАКТИ по тези теми говори народният представител от „БСП за България“ Мая Димитрова.

- Г-жо Димитрова, в парламента се разрази бурен дебат как се управлява с плаващи мнозинства. БСП в кое „плаващо мнозинство“ ще участва?
- БСП не участва и няма да участва в нито едно от плаващите мнозинства. Още в момента, в който се отказахме от преговорите с ГЕРБ, разбрахме каква е истинската причина, за да се иска да ги подкрепим при съставянето на правителство. Ние показахме много ясно с действията си, че няма да участваме в плаващи и мнозинства.

- Даже чухме от ПП, че аха и може да няма кабинет, ако ГЕРБ продължават така. Така ли се управлява…
- Това коалиционно правителство показа, че няма как да се работи по този начин. Получи се едно управление на държавата в лицето на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, а това, което се случва в зала, е съвсем различно нещо. Това как ви звучи... Това е мнозинства, което много трудно ще управлява държавата по този начин, защото няма стабилност.

- Няколко пъти от БСП казвате, че ще внесете вот на недоверие при първа възможност. Каква ще е темата…
- БСП даде своя вот на недоверие още с гласуването на кабинета. Ние бяхме против при съставянето на това правителство, гласувахме против създаването на това правителство. Чухме и самите управляващи да не искат това правителство, да говорят за вот на недоверие. Каква по-голяма тема от това. Това е прецедент в историята на държавата. Те направиха правителство и след това говорят как искат да се свали това правителство. За какво управление говорим изобщо.

- От БСП внесохте проект за решение за сваляне имунитета на Бойко Борисов. Някакво развитие…
- И днес сутринта при откриване на заседанието за пореден път беше внесено това предложение да влезе в дневния ред и програмата на Народното събрание за седмицата. Беше отхвърлено от мнозинството. Предложението е внесено и в Правна комисия, която също не го разглежда. Какво по-ясно отношение от това има какво се случва в парламента. Ние ще продължаваме да настояваме да се разгледа това наше предложение. Явно е обаче, че по-голямата част от народните представители не желаят да разглеждат темата със имунитета на Бойко Борисов. Ние ще продължаваме да правим каквото трябва и ще видим…

- В същото време е Кирил Петков си даде неговия имунитет…
- Да, той го даде. Нали се състави и Времена комисия за имунитетите, в която ние отказахме да участваме. Тази Времена комисия за имунитетите е прах в очите на хората, защото, както всички знаят, комисията не успя да избере председател. Просто комисията за имунитетите тупа топката и чака да мине време.

- Но тук има и критика към вас, че от БСП като не излъчвате представители в комисията, бавите работата ѝ. Партиите са представени на паритетен принцип в нея…
- След като има предложение от управляващите да бъде създадена такава комисия, трябва да имат готовността да излъчат председател и да започнат работа. Аз не съм чула до настоящия момент да бъде свикано заседание на тази Времена комисия. Но имунитетът на Бойко Борисов може да се гледа в Народното събрание. Ако комисията не работи, нека го гледаме в зала. Както казах обаче, колегите не желая да се гледа тази точка. Нали знаете принципа, че, когато някой не иска да се свърши някаква работа в парламента, се избира Временна комисия, за да минава времето. Парламентът упорито не иска да разгледа имунитета на Бойко Борисов.

- От БСП отказахте предварителните разговори по темата „конституционни промени“. Към днешна дата има ли вече нещо черно на бяло като документ…
- Няма нищо конкретно като документ към момента. От „Демократична България“ заявиха, че ще има такъв документ, но не сме видели нищо. ДПС имат някакъв документ още от 2020 година май, но нищо друго. Към момента няма официален документ, който да маркира от какво естество ще са промените в Конституцията и за какво ще търси конституционно мнозинство…

- Вече имаме Проект за бюджет до края на 2023-а, който е внесен от финансовия министър Асен Василев. В момента тече обсъждане. Вие как гледате на него?
- Категорично заявихме, че ще гласуваме против този бюджет поради няколко причини. Дефицитът, който се предлага да е под 3% , не е в полза на хората, не е в полза на държавата. Знаете, че в БСП няколко поредни години изготвяме алтернативен в бюджет, защото мислим за хората, за най-уязвимите, за работещите, за децата, за младите. Така че сега ще гласуваме против бюджета на Асен Василев, защото той е антисоциален. Бюджетът трябва да е в полза на хората, защото цените на тока, на парното, на водата растат, а в бюджета, който се предлага, няма никаква компенсация на доходите на хората.

- Но от 1 юли пенсиите се вдигат…
- Да, така е, защото БСП участва активно в това. Но ние искахме да се вдигне и минималната работна заплата, защото вече споменах, че цените всекидневно се покачват. За съжаление, нашето предложение за вдигане на минималната работна заплата също не беше прието. Благодарение на БСП и с подкрепата на останалите политически партии се гласува минималната работна заплата да е 1/2 от средната брутна за страната. Искахме и това да стане от 1 юли, но не го приеха.

- Как БСП работи за Кремъл? Нали това чухме от военния министър Тодор Тагарев…
- Тагарев няма да прости, че БСП бе причината той да не стане военен министър по времето на кабинета "Петков". Какво друго да кажа.

Поставете оценка:
Оценка 3.8 от 24 гласа.

Свързани новини